Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015Wakacje oficjalnie dobiegły końca, zakończył się czas zasłużonego odpoczynku. Na nowy rok szkolny każdy przyniósł osobiste wspomnienia, przeżycia i doświadczenia, które towarzyszyły mu przez beztroskie dwa miesiące. Z nimi wkracza w nowy  etap edukacji, który rozpoczął się 1 września. W naszej szkole uroczystości rozpoczęły się wspólnym apelem w licealnym holu. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrał Pan Dyrektor Tomasz Kowalczyk, który przywołał słowa św. Jana Pawła II skierowane młodzieży. Zainicjował tym samym indywidualną refleksję nad sensem ciągłego rozwoju człowieka, jego woli dążenia do prawdy i poznawania rzeczywistości, chociażby poprzez naukę.

Potem powitaliśmy w Gronie Pedagogicznym nowych nauczycieli: Panie Joannę Lenart, Grażynę Puchałę i Nadzieżdę Weselską oraz Pana Marcina Witowskiego i ks. Marcina Kłosowskiego, którzy od tego roku rozpoczynają pracę w naszej szkole. Następnie wszyscy udali się na Mszę św. koncelebrowaną przez ks. Wojciecha Drozdowicza i ks. Pawła Daszczyńskiego. Oprawę muzyczną zapewniła tradycyjnie schola uczniowska. W kazaniu zostaliśmy wezwani do nieustannego pokładania nadziei w Duchu Świętym, który oczekuje całkowitego zawierzenia Mu naszych osobistych planów i ambicji.Po zakończeniu Eucharystii poszczególne klasy udały się na godziny wychowawcze, podczas których wychowawcy przekazali uczniom informacje na temat organizacji pracy w nowym roku szkolnym. W następnej kolejności cała szkoła udała się na prelekcję upamiętniającą wybuch II wojny światowej. Po wprowadzeniu w realia tamtego okresu, Pan Zbigniew Pawłowski, jako szkolny historyk, zachęcił młodzież do wyrażenia własnych ocen na temat przebiegu wydarzeń z września 1939 roku. Podkreślił przy tym, jak istotną rolę w kreowaniu przyszłości narodu pełni wyciąganie wniosków z minionych lat. Jako uzupełnienie i podsumowanie spotkania wyświetlony został film „II wojna światowa za zamkniętymi drzwiami” w reżyserii Laurenca Reesa. Po zakończeniu projekcji zebrani udali się do domów, aby przygotować się na wypełnione lekcjami i porannym wstawaniem jutro, pojutrze oraz kolejne dziesięć miesięcy.


Tekst: Jan Krajewski, kl. III

Zdjęcia: Juliusz Grzybowski, absolwent