VII Gra Miejska "Powstańcze Ślady"70 lat temu, 2 października 1944 roku, upadło Powstanie Warszawskie. W naszej szkole przeżywaliśmy jego kolejną rocznicę. Tradycyjnie już Liceum Archutowskiego, przy współpracy Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, zaprosiło młodzież szkół licealnych oraz gimnazjalnych z Warszawy i okolic do udziału w VII Grze Miejskiej „Powstańcze Ślady”.


1 października 2014 r. na teren miasta wyruszyły jednocześnie o godz. 9.00 kilkuosobowe drużyny, aby ponownie zmierzyć się z różnymi powstańczymi zadaniami. W tym roku w grze wzięło udział sześć szkół: Gimnazjum „Strumienie” Stowarzyszenia Sternik z Józefowa, Gimnazja: nr 2 im. I. Sendlerowej i nr 3 im. T. Morusa z Otwocka, Katolickie Gimnazjum im. bł. ks. J. Popiełuszki oraz XL Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego i Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. ks. R. Archutowskiego z Warszawy.Każda z ośmiu drużyn przemierzała różne dzielnice Warszawy rozwiązując zadania związane z powstańczymi walkami, które często były zaszyfrowane. Młodzież też przy tej okazji mogła poznawać zabytki stolicy i uczyła się „czytać miasto”. Obserwowali ściany domów, na wyznaczonych punktach robili notatki, wykonywali fotografie, w miejscach pamięci zapalali symboliczne znicze. Wszystkie oddziały spotkały na swojej drodze łączników ubranych w strój z czasów okupacji. W tym roku na różnych trasach mieliśmy trzynaście takich osób (wśród nich były studentki warszawskich uczelni, rekonstruktorzy z Grupy Historycznej „Radosław” i „Niepodległość”, uczniowie jednej z warszawskich szkół podstawowych oraz uczniowie klasy II i nauczyciele naszego liceum).Zakończenie Gry odbyło się ok. godz. 14.00 na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, gdzie spotkał się z nami p. konserwator dr Bartłomiej Konarski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Podsumowanie Biegu, wyłonienie zwycięzców oraz wręczenie symbolicznych nagród odbędzie się pod koniec października po sprawdzeniu i ocenieniu zadań.


alt


Tekst: Anna Radomska-Marczewska - organizatorka gry


Poniżej zamieszczamy kilka refleksji uczestników VII Gry „Powstańcze Ślady”:

Stoimy na Kopcu, nad którym góruje znak Polski Walczącej. Na ziemi stoją zapalone znicze. Pod warstwą ziemi ruiny starej Warszawy, szczątki ludzi, zgliszcza budynków. Robimy zbiorowe zdjęcie. Wracamy, trzymając w dłoni pamiątkowy dyplom uczestnictwa.
Które miejsce zajęliśmy? Organizatorzy przeczytają nasze notatki, przeanalizują zrobione fotografie. Zobaczymy. Nie o nagrody tu jednak chodzi. Przeszliśmy krótki odcinek powstańczych walk. Byliśmy przygotowani – kanapki i napoje w plecakach, wygodne buty na nogach, ciepłe ubrania na grzbiecie. W tych warunkach mogliśmy tylko dotknąć tematu powstańców – przedzierających się śmierdzącymi kanałami, skrajnie wyczerpanych po dwóch miesiącach walk (zakładając, że w ogóle są jeszcze wśród żywych). W tej grze zauważyliśmy miejsca, które często mijamy w szaleńczym biegu. Poznaliśmy historie młodych żołnierzy. Byliśmy w różnych dzielnicach, dodam: wolnego miasta. Zupełnie inaczej było siedemdziesiąt lat wcześniej.


p. Dorota Konstantynowicz- Bogłowska
Gimnazjum nr 3 im. T. Morusa w OtwockuOsoby starsze dosyć  szczegółowo znały przebieg walk na Woli w pierwszych dniach sierpnia 44. Jedna z pań opisała nawet drastyczne sytuacje, które bezpośrednio dotyczyły jej bliskich.
W takich momentach nieważne dla nas było to, że nie wykonamy na czas wszystkich zadań, pragnęliśmy jej wysłuchać do końca i tym samym złożyć hołd poległym bohaterom, bez których poświęcenia mogłoby nas tu nie być.


Uczniowie I klasy XL Liceum Ogólnokształcącego  
im. S. Żeromskiego w Warszawie