Warsztaty pisania ikon

Ikona to okno na duchowy świat. 3 października br. uczniowie Zespołu Szkół Katolickich na Bielanach mogli zapoznać się z techniką powstawania tych szczególnych obrazów. W ikonie ważny jest każdy kolor i każda proporcja – bo jedne i drugie są symboliczne. Pani Elżbieta Cyganek wprowadziła uczniów w ten symboliczny świat.

Licealiści nie tylko mogli wysłuchać krótkiej historii związanej z ikono-pisarstwem, ale – dzięki różnymi ilustracjom - zaznajomić się także z każdym etapem powstawania niezwykłego malowidła. Każdy z uczniów mógł także spróbować swoich sił w pisaniu ikony. Uczniowie tworzyli zarys ikony aniołów. Dzięki temu nie tylko doskonalili swój artystyczny warsztat, ale także kształtowali swoją duchowość – bo kontakt z ikoną to kontakt z rzeczywistością, którą ikona przedstawia. Zajęcia były zaproszeniem do Koła Ikonopisarstwa. Myślę, że były dla wielu pierwszą przygodą ze niezwykłym i mistycznym światem ikon.

Tekst: ks. Marcin Kłosowski