Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę6 października, jak co roku, klasa III naszego liceum wybrała się na pielgrzymkę do Częstochowy, aby Matce Najświętszej ofiarować nadchodzący czas egzaminów i trudnych życiowych wyborów. W tym samym dniu na jasnogórskim szczycie pojawiają się również delegacje pozostałych szkół katolickich z Archidiecezji Warszawskiej. W tym roku na spotkanie maturzystów przybyło 3,5 tysiąca przyszłych abiturientów.


Uczniowie naszej szkoły wyruszyli w autokarową podróż z samego rana. Pomimo sennej atmosfery wszyscy rozpoczęli dzień od wspólnej modlitwy. Następnie Pan Dyrektor Tomasz Kowalczyk wprowadził pątników w dzieje jasnogórskiego sanktuarium oraz wspomniał o licznych cudach i łaskach, jakie za przyczyną Matki Boskiej Częstochowskiej otrzymali wierni na przestrzeni wieków. Po kilkugodzinnej jeździe wszyscy udali się do zakrystii, gdzie poszczególnym uczniom naszej szkoły zostały przydzielone funkcje. Tradycyjnie już bowiem Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Ks. Romana Archutowskiego odpowiadało za stronę organizacyjną całego przedsięwzięcia. Po krótkiej chwili uczniowie przeszli do Auli o. Augustyna Kordeckiego, w której odbył się wykład księdza Piotra Pawlukiewicza. Charyzmatyczny kaznodzieja w jasny i przystępny sposób wyjaśniał młodym ludziom istotę Bożego powołania. Przybliżył im jego sens i rolę w kształtowaniu osobistej przyszłości. Dużo czasu poświęcił również sposobom kształtowania właściwej postawy chrześcijańskiej, która pozwoli na właściwe odczytanie woli Chrystusa względem każdego człowieka. Po godzinie intensywnych rekolekcji maturzyści udali się do kaplicy Cudownego Obrazu, aby wziąć udział w Eucharystii koncelebrowanej przez księdza biskupa Adama Górzyńskiego, sufragana warszawskiego oraz duchownych katechetów przybyłych wraz ze swoimi szkołami. Na samym początku przybyłą młodzież powitał podprzeor Jasnej Góry o. Krystian Gwioździk, który zachęcił ją do podejmowania życiowych decyzji w perspektywie pełnego zaufania Stwórcy. Zaś ksiądz biskup w trakcie homilii mówił o miłości, która jest kluczem pozwalającym „otworzyć wszystkie sensy naszych działań”. Podkreślił, że uczucie Boga do człowieka musi zostać zawsze w pełni i bezwarunkowo odwzajemnione. Po zakończeniu Mszy św. uczniowie odmówili dziesiątek różańca. Potem odczytany został uroczysty Akt Zawierzenia Młodzieży Matce Boskiej Jasnogórskiej, który zakończył trwające od rana uroczystości. Następujący po nich czas wolny uczniowie naszego Liceum wykorzystali na szybki posiłek i indywidualną modlitwę przed obliczem Maryi.Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, pod przewodnictwem ks. Pawła Daszczyńskiego, naszego katechety, było ostatnim punktem pielgrzymki. W mniejszym, sprzyjającym osobistej refleksji gronie, nasi maturzyści rozważali kolejne stacje Męki Chrystusa ulokowane wzdłuż Wałów Jasnogórskich. Po krótkim podsumowaniu wygłoszonym przez Pana Dyrektora oraz wspólnej fotografii wszyscy przeszli w stronę autokaru. W drodze powrotnej odmówiliśmy część radosną Różańca, której rozważania podjęli się poszczególni uczniowie III klasy. Późnym wieczorem dotarliśmy do Warszawy i udaliśmy się do domów, aby następnego ranka przystąpić z nowymi siłami do zdobywania wiedzy.Pielgrzymka do Częstochowy była bardzo istotnym elementem duchowego przygotowania do nadchodzących wydarzeń w życiu każdego maturzysty. Pomimo intensywnego programu uroczystości, każdy z osobna znalazł czas na prywatne przeżycie spotkania z Bogiem, zawierzenie Mu swej przyszłości. W momentach podejmowania życiowych decyzji nieocenioną staje się świadomość, że człowiek nie pozostaje sam. Bóg zawsze pragnie pomóc – należy tylko dobrze rozpoznać jego wolę względem każdego z nas.        


Tekst: Jan Krajewski, kl. III

Zdjęcia: Tomasz Kowalczyk