Bóg, Honor, Ojczyzna - wykład o etosie żołnierza polskiego

14 listopada 2014 roku odbył się w naszej szkole wykład dotyczący polskiej wojskowości. Pierwszą część spotkania poprowadził pan Piotr Kocyan, który jest konstruktorem broni oraz współwydawcą gazety „Arsenał”. Pan Kocyan przedstawił nam główną dewizę Wojska Polskiego – „Bóg, Honor, Ojczyzna” – oraz starał się wytłumaczyć nam jej znaczenie.

Zdaniem prowadzącego to hasło jest ściśle związane z chrześcijaństwem i stanowi element łączący nasz naród. Pan Kocyan podkreślił też, że wiara jest nieodłącznym elementem doświadczenia skrajnego, którym jest wojna i zaznaczył, że „wszyscy są niewierzący, do pierwszego strzału z moździerza”. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się również, że główną rolą współczesnego żołnierza nie jest walka, lecz pomoc. Strzelanie to tylko mały procent wszystkich jego czynności. Podczas omawiania ról żołnierza obejrzeliśmy krótki film o polskich żołnierzach, którzy przebywali na misji w Iraku. Do ich głównych zadań nie należały działania bojowe, a pomoc humanitarna i rozbrajanie min.

Drugą część spotkania poprowadzili żołnierze. Panowie opowiedzieli nam o współczesnej broni oraz o ekwipunku żołnierza polskiego, który składa się z: specjalistycznego ubioru niełatwopalnego, butów, kominiarki, hełmu, kamizelki balistycznej połączonej z kamizelką taktyczną, łączności, sprzętu zależnego od specjalizacji żołnierza, plecaka, karabinu i broni krótkiej, odpowiednio ośmiu i trzech magazynków, dwóch granatów.

Po część wykładowej mogliśmy podejść do stolików i obejrzeć przywiezione przez żołnierzy egzemplarze broni. Każdy też mógł wziąć do ręki pistolet lub karabin i własnoręcznie go przeładować. Mieliśmy szansę posługiwania się m. in.: karabinkiem M4 z długą, ciężką lufą; karabinkiem Heckler&Koch 416; karabinkiem snajperskim Remington 700; strzelbą Moseberg; dwoma karabinkami AKms; pistoletem maszynowym MP5 przystosowanym do strzelania amunicją małokalibrową; pistoletami CZ75, Glock, Colt 1911; rewolwerem DanWeston.

Całe spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów, stąd też bardzo szybko minął przeznaczony na nie czas. Uczniowie przychodzili zadawać pytania i obejrzeć jeszcze raz egzemplarze broni na następnej przerwie. Wykład oceniam bardzo pozytywnie i mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli szansę uczestniczyć jeszcze w takich lekcjach.

Tekst: Maciej Gałęzowski, kl. I

Zdjęcia: Mateusz Dalkowski, kl. II