Zawody modeli szybowców

28 listopada 2014 r. w Zespole Szkół Katolickich na Bielanach odbyły się Zawody Modeli Szybowców „Smyki na Start bliżej nieba”. Pomysł organizacji zawodów powstał kilka miesięcy wcześniej, kiedy Pan Dyrektor Tomasz Kowalczyk nawiązał współpracę z Sekcją Szybowcową Aeroklubu Warszawskiego w celu zorganizowania w szkole spotkania dotyczącego szybownictwa. Początkowo spotkanie z pilotami miało polegać na przedstawieniu uczniom możliwości rozwoju lotniczego poprzez modelarstwo i szybownictwo. Dodatkowo Dyrektor Aeroklubu Warszawskiego p. Grzegorz Jankiewicz zaproponował uzupełnienie wykładu o zawody, których organizację umożliwia Fundacja „Smyki na Start”.

Z zapoczątkowanej przez Dyrektora Szkół Katolickich na Bielanach  idei promowania lotnictwa w szkole zaczął tworzyć się pomysł na dużą całodniową imprezę. Dzięki zaangażowaniu Dyrek-tora Aeroklubu Warszawskiego p. Grzegorza Jankiewicza, Zarządu Sekcji Aeroklubu Warszawskiego oraz Aeroklubu Polskiego, udało się sfinansować zawody dla 100 uczniów z bielańskich szkół.

Zawody rozpoczęły się od wykładu instruktora szybowcowego p. Stanisława Jaźnickiego, który przedstawił podstawowe zagadnienia z zakresu aerodynamiki oraz prezentował kolejne fazy klejenia i wyważenia modela PW-5 „Smyk”. Największą radość uczniom sprawiła wiadomość, że chłopak oraz dziewczyna z Gimnazjum i Liceum, którzy osiągną najlepsze rezultaty, polecą szybowcem (po spełnieniu odpowiednich wymagań określonych przepisami prawa). Nagroda główna ufundowana przez Zarząd Sekcji Szybowcowej AW wyraźnie podgrzała atmosferę zawodów.

Kolejnym  etapem zawodów były warsztaty modelarskie, podczas których uczniowie pod czujnym okiem p. Stanisława Jaźnickiego sklejali modele szybowców PW-5 „Smyk”. Instruktor cierpliwie dzielił się z uczniami wiedzą na temat szybownictwa oraz zdradzał „młodym pasjonatom” tajemnice lotnictwa. Czas spędzony na budowaniu modeli okazał się dla wszystkich fantastyczną zabawą.

Loty były ostatnim i zarazem najbardziej ekscytującym etapem Zawodów Modeli Szybowców. Uczestnicy mogli się wcielić w rolę pilotów szybowcowych i wykorzystać w praktyce zdobytą podczas warsztatów wiedzę. Bardzo cenne okazały się wskazówki i porady, których młodym pasjonatom udzielili prowadzący oraz wiceprezes Fundacji Smyki na Start p. Katarzyna Budkowska.

Podsumowanie wyników zawodów i rozdanie nagród odbyło się zaraz po ostatnich lotach modeli. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody, które młodym lotnikom wręczali przedstawiciele  Zarządu Aeroklubu Polskiego, Fundacji „Smyki na start” oraz inicjator Dnia Lotniczego w ZSK na Bielanach Dyrektor Gimnazjum  i Liceum p. Tomasz Kowalczyk.

Wyniki rywalizacji w dwóch kategoriach wiekowych:
W klasie Standard i kategorii do lat 16  (Gimnazjum Popiełuszki)
Antoni Michałowicz – 77,82m
Maciej Antoniak – 71,47m
Izabella Kozłowska – 70,92m

W klasie OPEN bez limitu wieku (Liceum Archutowskiego)
Szymon Kowalczyk – 95,16m
Kaja Strużyk – 86,80m
Jan Pierściński – 85,73m

Zawody zajęły łącznie prawie cały dzień zajęć lekcyjnych, a organizatorzy byli bardzo zadowoleni z ich przebiegu, a przede wszystkim z radości, jaką sprawiły one młodzieży. Dyrektor szkoły już planuje kolejne zawody dla nowych uczniów, którzy pojawią się w szkołach na Bielanach w przyszłym roku.

Tekst: Stanisław Jaźnicki