Adwentowy dzień skupienia

Każdemu z nas upływają dni i miesiące wśród codziennego zgiełku i natłoku obowiązków. Adwent to jeden z tych okresów, w których katolik powinien odnaleźć chwilę oddechu od bieżącej rutyny. W tym okresie warto zagłębić się w siebie i zdobyć się na refleksję dotyczącą naszych relacji z Bogiem. W naszej szkole w tym celu został zorganizowany adwentowy dzień skupienia. Rozważania poprowadził ksiądz Marcin Kłosowski - jeden ze szkolnych katechetów.

Gdy już wszyscy uczniowie zebrali się w sali multimedialnej, duchowny wygłosił krótkie wprowadzenie, w którym zaprosił do rozpatrzenia swojego życia w perspektywie relacji z innymi ludźmi. Przypomniał, że Zbawiciel objawia się właśnie w tych, których spotykamy na drodze naszego życia i przez nich pragnie nam oznajmić swe przesłanie.

Następnie został wyświetlony film pt. „The Human Experience” wyreżyserowany przez  Charlesa Kinnane’a. Ta krótkometrażowa produkcja to zapis historii trójki młodych ludzi, którzy postanawiają doświadczyć losu ludzi odrzuconych przez społeczeństwo. W ramach przedsięwzięcia śpią wśród nowojorskich bezdomnych, odwiedzają kolonię trędowatych czy dom dziecka. Ku swemu wielkiemu zaskoczeniu odkrywają, że ludzie cierpiący i potrzebujący pomocy są przepełnieni radością oraz wolą walki o swoje życie. Ich entuzjazm i autentyzm są obce nieszczęśliwym, wypalonym wewnętrznie nowoczesnym społeczeństwom. Bohaterowie filmu doświadczają przemiany i podsumowują swoje dotychczasowe życie. Jednocześnie nawołują wszystkich do wytężonej pracy nad tworzeniem nowych, bardziej szczerych relacji z bliźnimi. Projekcja wywołała w zebranych ogromne wzruszenie i wycisnęła niejedną łzę.

Następnie wszyscy udali się do kaplicy na uroczystą adorację Przenajświętszego Sakramentu. Rozważania słowami psalmów przeplatane były refleksyjnymi pieśniami w wykonaniu szkolnej scholi. Po kilkunastu minutach cichej modlitwy rozpoczęła się Msza święta, która stanowiła punkt kulminacyjny adwentowego dnia skupienia.

Tekst: Jan Krajewski, kl. III