Zwiedzanie reaktora jądrowego w Świerku

W poniedziałek 16 lutego 2015 roku uczniowie liceum i III klasa gimnazjum pod opieką nauczycieli mieli okazję zwiedzić Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku. Jest to instytut naukowy zajmujący się podstawowymi badaniami z dziedziny fizyki subatomowej i rozwijaniem technologii jądrowych. Centrum dysponuje jedynym w Polsce działającym reaktorem jądrowym, który został nazwany imieniem Marii Skłodowskiej-Curie. Urządzenie służy nie tylko celom badawczym, lecz także produkcyjnym.

Podczas zwiedzania całego kompleksu przewodnik przypomniał nam podstawowe wiadomości z zakresu fizyki jądrowej, a także zaznajomił z budową, działaniem i znaczeniem reaktora Maria. Następnie mieliśmy okazję obejrzeć go z bliska. Rdzeń reaktora jest zanurzony w wodzie destylowanej na głębokość 7 metrów. Woda chroni otoczenie przed promieniowaniem, a także pełni rolę moderatora i chłodziwa. Promieniotwórczy rdzeń jest zabezpieczony betonową ścianą o grubości 220 cm, a hala, w której się znajduje, wyposażona jest w urządzenia nieustannie monitorujące poziom promieniowania. Zapewnia to bezpieczeństwo podczas prowadzenia badań i możliwość bezpiecznego wytwarzania izotopów promieniotwórczych wykorzystywanych w medycynie.

Informacje przekazane przez przewodników były szczególnie atrakcyjne dla uczniów uczęszczających na rozszerzenie z fizyki, jednak pozostali mogli je potraktować jako interesującą ciekawostkę. Wyjazd i zajęcia w Świerku niewątpliwe poszerzyły naszą widzę na temat promieniotwórczości.

Tekst: Julia Cendrowska, kl. II