Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

2 marca bieżącego roku uczniowie pierwszej klasy liceum i trzeciej gimnazjum udali się do kina Wisła. Najpierw obejrzeliśmy godzinny film "Klamra. W przedsionku śmierci" w reżyserii Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha. Ten fabularyzowany dokument opowiadał o losach majora Adama Lazarowicza, żołnierza niezłomnego, który walczył o wolną i niepodległą Polskę. Oprócz fabularyzowanych scen, w których Mariusz Bonaszewski, grający głównego bohatera, opowiada o sobie, były też przedstawione relacje dzieci Adama Lazarowicza oraz jego towarzysza z celi – Mieczysława Chojnackiego.

Następnie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu profesora Żaryna, z którego dowiedzieliśmy się o działalności stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość oraz Armii Krajowej. Potem była krótka prezentacja dotycząca odnalezienia ciała Danuty Siedzikówny "Inki" oraz poszukiwań doczesnych szczątków Adama Lazarowicza "Klamry" i majora Łupaszki "Łupaszko".

Tekst: Paweł Naszczyński, kl. I

Zdjęcie: ipn.gov.pl