Szermierze na wózkach

Dnia 19 maja 2015 r. naszą szkołę odwiedzili członkowie Fundacji ,,Akademia Integracji”. Jest to organizacja skupiająca się głownie na aktywności osób niepełnosprawnych w zakresie sportu i edukacji. Naszymi gości byli: p. Radosław Stańczuk, p. Arek Jabłoński i p. Rafał Ziomek. Wszyscy trzej trenują szermierkę na wózkach inwalidzkich. Są oni wielokrotnymi medalistami paraolimpijskimi, mistrzami świata i Europy. Łączy ich nie tylko pasja, lecz także doświadczenie własnego kalectwa, pomimo którego spełniają swoje marzenia.

Szermierze przybliżyli nam sytuację niepełnosprawnych. Porównali ich do ludzi zdrowych fizycznie, dzięki czemu dostrzegliśmy, że często ci drudzy są bardziej „pokaleczeni” od niepełnosprawnych. Nie potrafią oni pokonywać swoich słabości, w przeciwieństwie do osób na wózku. Od sportowców dowiedzieliśmy się, jak zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom i eliminować zagrożenia mogące prowadzić do niepełnosprawności. Byliśmy również świadkami pokazowej walki szermierzy, która, mimo że odbywa się na wózkach, wymaga dobrej kondycji. Następnie niektórzy z uczniów mieli okazję wziąć udział w walce. Zostali podzieleni na dwie drużyny i stoczyli emocjonujące pojedynki. Spotkanie z niepełnosprawnymi sportowcami miało motywujący charakter. Szermierze pokazali, że warto być ambitnym oraz spełniać swoje marzenia i przełamywać ograniczenie. Oczywiście wiąże się to z wieloletnią, wymagającą pracą, ale dzięki temu wynik starań jest bardziej satysfakcjonujący. Wizyta szermierzy była przede wszystkim lekcją tolerancji i integracji oraz przyczyniła się do złamania stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych.

Tekst: Julia Cendrowska, kl. II