Śladami bł. ks. Romana Archutowskiego

Patron liceum, bł. ks. Romana Archutowski, był pedagogiem i przyjacielem młodzieży. Jesienią 1942 r. więziono go na Pawiaku. Został zamordowany w obozie koncentracyjnym na Majdanku 18 kwietnia 1943 r. Nie posiada swojego grobu. Jego ciało zostało spalone w krematorium.

6 maja 2015 r. klasa II liceum wybrała się na jednodniową wycieczkę do Lublina. Do Muzeum na Majdanku pojechaliśmy w ramach poznawania życia patrona szkoły bł. ks. Romana Archutowskiego. Zwiedzanie obozu było nietypowe, gdyż polegało na równoczesnym uczestniczeniu w Drodze Krzyżowej  (którą uczniowie sami prowadzili czytając fragmenty wspomnień więźniów). Przewodnik z dużym zaangażowaniem opowiadał nam o wielu ciekawych postaciach związanych z Majdankiem. Oprócz pięknej postaci księdza Archutowskiego poznaliśmy też innych bohaterskich więźniów obozu, którzy starali się - mimo okrutnych czasów - zachować swoją godność. Niesamowitą dla nas chwilą było spostrzeżenie, jak teraźniejszość splotła się w pewnym momencie z przeszłością. Jeden z uczniów zaczął czytać relacje więźnia mówiącą o tym, że „nagle w obozie zaczął padać deszcz” i w rzeczywistości również zaczęło silnie padać. Zresztą deszcz towarzyszył nam już przez całą dalszą część Drogi Krzyżowej.

W wyjeździe uczestniczył też ks. Bogusław Jankowski. Dzięki niemu mogliśmy jeszcze bardziej przeżyć ten wyjazd, gdyż kapłan odprawił dla nas Mszę św. w krematorium. Modliliśmy się za wszystkie ofiary tego Obozu, ale jeszcze bardziej, jak powiedział ks. Jankowski, za oprawców, żeby mogli zostać zbawieni.

Zdjęcia: Marcin Tratkiewicz, kl. II