Gra miejska "Powstańcze ślady"

 

W październiku tradycyjnie obchodzimy 63 dzień Powstania Warszawskiego. W związku z tym 2 października nasza nauczycielka p. Anna Radomska przy współudziale Towarzystwa  Opieki nad Zabytkami Oddziału Warszawskiego zorganizowała grę miejską, na wzór powstańczego biegu patrolowego pt. „Powstańcze Ślady”.

 

 

2 października 2009 r. obchodziliśmy zakończenie 65 rocznicy Powstania Warszawskiego. W związku z tym wydarzeniem uczniowie klas drugich wzięli udział w całodniowej Grze Miejskiej „Powstańcze Ślady”, którą już po raz drugi organizowało nasze Liceum (tym razem przy współudziale Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddziału Warszawskiego).
Na nasze zaproszenie przyjechała młodzież z innych szkół: z Gimnazjum nr 1 im „Batalionu Zośka” i Gimnazjum  nr 2 w Otwocku. W Grze uczestniczyło w sumie 46 osób.
Celem Gry było przybliżenie powstańczych walk oraz próba odnalezienia i udokumentowania pozostałości po nich.
Na ulice Warszawy wyruszyło sześć oddziałów, które spośród siebie musiały wybrać dowódcę. Każda grupa miała do przemierzenia inny rejon stolicy: Starówkę, Śródmieście, Wolę, Czerniaków.
Uczestnicy otrzymali reprinty legitymacji AK podbite okolicznościową pieczęcią. Po mieście wszyscy mogli poruszać się za okazaniem specjalnych przepustek, które najpierw trzeba było na swojej trasie odnaleźć.
W trakcie biegu rozwiązywano kolejne zadania (czasem je rozszyfrowując), odnajdywano ukryte listy, nawiązywano kontakt z łączniczką lub łącznikiem, przeprowadzano sondaże uliczne. Uczniowie zapalali też w miejscach pamięci znicze. Ostatnim punktem biegu był Kopiec Powstania Warszawskiego znajdujący się na Czerniakowie.
Zwycięskim oddziałem, który pierwszy dotarł na szczyt i poprawnie rozwiązał zadania była
Drużyna V z naszego Liceum.
Symboliczne nagrody dla wszystkich szkół zostały wręczone na zakończenie Gry na Kopcu Powstania przez dra Bartłomieja Konarskiego przedstawiciela Zarządu Głównego Oddziału Warszawskiego TOnZ.