Wycieczka na lotnisko

16 czerwca 2015 roku odbyła się wycieczka na Lotnisko Bemowo. Wzięli w niej udział uczniowie Katolickiego Gimnazjum im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bł. Ks. Romana Archutowskiego. Wycieczka była nagrodą za zwycięstwo w konkursie, który został zorganizowany w listopadzie ubiegłego roku w Zespole Szkół Katolickich na Bielanach przez Aeroklub Warszawski. Konkurs polegał na osiągnięciu jak największej odległości w rzucie samodzielnie wykonanym modelem szybowca. Dla najlepszych z najlepszych organizator konkursu przewidział nagrodę specjalną w postaci lotu szybowcem.

Naszym przewodnikiem na terenie lotniska był instruktor szybowcowy, pilot lotniczy, absolwent naszej szkoły - Stanisław Jaźnicki (matura 2012). Mieliśmy okazję poznać wiele ciekawostek dotyczących przede wszystkim szybowców. Każdy z uczestników wycieczki miał możliwość usiąść za sterami maszyny i poczuć się jak prawdziwy pilot. Nie zabrakło również oglądania sprzętu, który pomaga szybowcom wzbić się w powietrze, tzw. wyciągarki.

Prawdziwą atrakcją wycieczki była możliwość rozmowy z Mistrzem Polski w akrobacjach szybowcowych, który przez bardzo długi czas odpowiadał na zadawane przez nas pytania. Wraz z nim na nasze pytania odpowiadał pilot liniowy, który również wtajemniczył nas w arkana pracy zawodowego pilota w największych firmach lotniczych.

Wycieczka na lotnisko było niezwykle ciekawym doświadczeniem, które pozwoliło nam dowiedzieć się zupełnie nowych dla nas rzeczy, a także być może zainspirowało kogoś do spróbowania swoich sił jako pilot samolotowy.

Tekst: Jakub Kulikowski, kl. II