Wyjazd integracyjny w Góry Świętokrzyskie

W dniach 9-11 września klasa pierwsza liceum wyjechała na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Podczas podróży uczniowie zatrzymali się w kilku ciekawych miejscach. Pierwszym z nich był rezerwat archeologiczny Krzemionki Opatowskie, gdzie jeszcze przed naszą erą funkcjonowały kopalnie krzemienia pasiastego. Następnie licealiści zwiedzali podziemia opatowskie, gdzie w każdej sali znajdowały się ekspozycje związane z historią okolicznych ziem. Na koniec odwiedzili zamek Krzyżtopór w Ujeździe.

Na noc uczestnicy wyjazdu zatrzymali się w domu rekolekcyjnym „Wieczernik” w Świętej Katarzynie. Wieczorem uczniowie rozpalili ognisko i śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary.

Nazajutrz do grupy dołączyli dyrektorzy szkoły i od razu po śniadaniu wszyscy wyruszyli na pieszą wycieczkę, której celem było dojście na Łysicę. W środku trasy zatrzymali się, aby obejrzeć Bazylikę na Świętym Krzyżu i posłuchać historii o relikwiach Krzyża Świętego. Stamtąd podążali szlakiem prowadzącym na  Łysicę. Po zdobyciu szczytu i powrocie uczniowie napisali sprawdzian z biologii, po którym odbyły się zabawy integracyjne.

Następnego dnia wszyscy opuścili „Wieczernik” i ruszyli w drogę powrotną do Warszawy. W trakcie podróży zatrzymali się w Oblęgorku, gdzie mieści się muzeum wybitnego polskiego pisarza epoki pozytywizmu - Henryka Sienkiewicza. Tam dowiedzieli się wiele o jego życiu i dziełach. Później udali się do klasztoru cystersów w Wąchocku. W opactwie usłyszeli wiele informacji na temat codziennego życia zakonników.

Wyjazd minął w przyjaznej atmosferze, a pierwszoklasiści dowiedzieli się wielu rzeczy o Górach Świętokrzyskim i o sobie nawzajem.

Tekst: Weronika Rogacin, kl. I

Zdjęcia: Mateusz Gutman, kl. I