Rekolekcje wielkopostne

We wtorek 8 marca 2016 roku w naszej szkole rozpoczęły się rekolekcje wielkopostne dla młodzieży. W tym roku prowadzili je młodzi klerycy z seminarium Redemptoris Mater w Warszawie. Starali się w jak najciekawszy i najbardziej trafny sposób przekazać uczniom prawdę o nieskończonym miłosierdziu Pana i wskazać drogę, jaką warto kroczyć, aby otrzymać ten wielki Boży dar.

Na początek, by wprowadzić wszystkich w atmosferę modlitwy, ksiądz Pedro nauczył nas hiszpańskich piosenek o Chrystusie Przyjacielu. Kiedy zgromadzeni rozruszali się dzięki wesołym rytmom i sami dołączyli się do śpiewania w obcym języku na chwalę Bogu, przyszedł czas na przedstawienie się wszystkich kleryków. Byli to ludzie pochodzący z różnych krajów świata, każdy z osobna miał zupełnie inne doświadczenia niż pozostali, a jednak jednoczyły ich wspólne dążenie do Boga i niesamowite szczęście wynikające z odkrycia i wypełniania powołania. Po podzieleniu się doświadczeniami związanymi z wstąpieniem do seminarium, w skupieniu i ciszy ruszyliśmy wszyscy do Lasu Bielańskiego, aby rozważać, uprzednio przygotowaną przez kleryków, Drogę Krzyżową, która była punktem centralnym pierwszego dnia rekolekcji.

W środę zebraliśmy się rano w jednej z sal lekcyjnych, aby obejrzeć film ,,October Baby‘’. Skłania on do głębszych przemyśleń na temat egzystencji człowieka, uświadamia, jak poważne i nieodwracalne skutki niesie za sobą aborcja oraz ukazuje wielką potęgę i istotę przebaczenia. Po obejrzeniu tej jakże wzruszającej opowieści zostaliśmy podzieleni na mniejsze grupy, w których rozważaliśmy wagę pojednania w naszym codziennym życiu i warunki uzyskania miłosierdzia Bożego. Podsumowaniem rekolekcji była adoracja Najświętszego Sakramentu i Msza Święta.

Tekst: Michalina Królik, kl. I

Zdjęcia: Mateusz Gutman, kl. I