XVI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich w Częstochowie

22 września 2016 reprezentacja uczniów z klasy 3 gimnazjum oraz klas licealnych wraz z księdzem Marcinem Kłosowskim i p. Marcinem Witowskim wybrała się do Częstochowy na XVI Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich.

Wycieczka rozpoczęła się już o 5.30 przed szkołą. Szczęśliwie dojechaliśmy na Jasną Górę przed godziną 9:00. Na miejscu w ogromnej auli spotkaliśmy kilka tysięcy uczniów ze szkół katolickich z całej Polski. Zaczęliśmy od wspólnej modlitwy do Ducha Świętego. Całe Forum prowadzone było przez dobrze znanego z internetu rapującego księdza Jakuba Bartczaka. Następnie bardzo ciekawy wykład o życiu prawdziwego i dobrego chrześcijanina wygłosił ks. Wojciech Węgrzyniak. Następnym prelegentem był prof. Jan Duda, tata prezydenta Rzeczypospolitej Polski. Jego wypowiedź była tak interesująca, że ekipa KLO TV postanowiła nakręcić z nim wywiad. Pan profesor zgodził się odpowiedzieć na kilka naszych pytań w przerwie między wykładami. Opowiadał nie tylko o bieżącej polityce, ale także o roli chrześcijaństwa w naszym kraju.

Następnie całą grupą udaliśmy się na zwiedzanie Częstochowy. Pogoda nam sprzyjała. W drodze minęliśmy m.in. pomnik św. Jana Pawła II oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O godzinie 13:30 poszliśmy do Kaplicy Cudownego Obrazu na uroczystą Mszę pod przewodnictwem ks. biskupa Marka Mendyka. Homilię wygłosił ks. Paweł Kulasiewicz, katecheta młodzieży, a liturgia zakończyła się zawierzeniem młodzieży Matce Bożej Jasnogórskiej.

Po Mszy udaliśmy się na obiad. Później wybraliśmy się z innymi uczestnikami Forum na drogę krzyżową po Wałach Jasnogórskich. Modliliśmy się o miłosierdzie dla nas, dla naszej Ojczyzny i całego świata.

Na zakończenie tego pięknego i długiego dnia spotkaliśmy się przy pomniku św. Jana Pawła II, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wracając autokarem do Warszawy planowaliśmy już powrót na XVII Ogólnopolskie Forum Młodzieży Szkół Katolickich.

Tekst: Krzysztof Czerwiński, kl. II