Gra Miejska "Powstańcze Ślady"

12 października 2016 r. Liceum Archutowskiego już po raz dziewiąty zorganizowało Grę Miejską „Powstańcze Ślady”. W tym roku dodatkowo patronat nad Grą objął prof. Jan Żaryn – senator RP. Patronem medialnym był tygodnik „wSieci Historii”.
Tym razem zgłoszonych mieliśmy 130 uczestników, ale fatalna pogoda pokrzyżowała nam trochę plany i na grę stawiło się 98 osób. Młodzież z sześciu szkół licealnych i gimnazjalnych (m.in. z Warszawy i okolic) rozwiązywała zadania w dziesięciu drużynach.

W role łączników spotykanych na trasie przez poszczególne oddziały wcielili się uczniowie warszawskich szkół podstawowych, Gimnazjum Popiełuszki, Liceum Archutowskiego oraz studentka UKSW, nasza absolwentka. Mimo różnych przeciwności takich jak deszcz, wiatr oraz zimno grupy starały się rozwiązywać poszczególne zadania. Walkę z przeciwnościami pogodowymi było widać przy oddawaniu teczek z zadaniami na zakończenie Gry – wyglądał rzeczywiście jak po wojnie i przed oceną trzeba je było najpierw suszyć, a później niektóre  rozszyfrować (to było nowe dodatkowe zadanie-  tym razem dla organizatorów). Niemniej trzeba powiedzieć, że to nowe doświadczenie, przemierzanie w zimnie i deszczu współczesnej Warszawy, pozwoliło nam bardziej wczuć się w rolę powstańców i choć w małym stopniu oddać cześć Tym, którzy walczyli w obronie naszej stolicy. Niektóre oddziały poddały się w trakcie rozwiązywania zadań i przemoczone dotarły już tylko na Kopiec Powstania Warszawskiego. To tam nastąpiło zamknięcie i zakończenie Gry, której oficjalne podsumowanie i wyłonienie zwycięskich drużyn nastąpi za dwa tygodnie w naszej szkole.

Przy ocenie będzie brane pod uwagę prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań, dotarcie na czas na Kopiec, wykonanie na trasie fotografii, odnalezienie ukrytych przesyłek, nawiązanie kontaktów z łącznikami (co w czasie deszczu okazało się wcale niełatwym zadaniem).

Zapraszamy za rok do udziału w jubileuszowej X już Grze Miejskiej.

Zdjęcia: Mateusz Gutman, kl. II