Śladami bł. ks. R. ArchutowskiegoW dniu 26 października 2016 roku klasy pierwsze Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Romana Archutowskiego  udały się, śladem patrona, na Pawiak. Zwiedzanie muzeum  rozpoczęto od odprawienia Mszy Świętej w jednej z sal muzealnych. Bezpośrednio po Eucharystii uczniowie pod opieką nauczycieli zaczęli oglądać wystawy połączone z ciekawym i treściwym opowiadaniem przewodnika.

W refleksyjnym zamyśleniu zakończyli zwiedzanie Pawiaka, robiąc pamiątkowe zdjęcie przed jego wejściem. Tutaj ich drogi się rozeszły, gdyż klasa 1a skierowała się do muzeum Aresztu Śledczego Gestapo przy Al. Szucha, a klasa 1b na Stare Powązki.

Tekst: Dominika Perkowska, kl. I AW muzeum Aresztu Śledczego Gestapo uczniowie klasy 1a byli zszokowani tym, co zobaczyli. W środku można było wyczuć wyraźny niepokój i poważny nastrój. Co więcej, oglądaliśmy tam narzędzia tortur, których używali gestapowcy, żeby „wyciągać” od więźniów informacje. Obejrzeliśmy również cele, w których znajdowali się skazańcy oraz dowiedzieliśmy się, jakie warunki i zasady tam panowały. Byliśmy również w sali ze zdjęciami więźniów oraz ich osobistymi rzeczami.To było dla nas niesamowite przeżycie i doświadczenie, którego nie da się opisać. Całość wycieczki zakończyła się o godzinie 13:00.


Tekst: Natalia Prosowska, kl. I A