Śladami bł. ks. R. Archutowskiego

W dniu 26 października 2016 roku klasy pierwsze Publicznego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Romana Archutowskiego  udały się, śladem patrona, na Pawiak. Zwiedzanie muzeum  rozpoczęto od odprawienia Mszy Świętej w jednej z sal muzealnych. Bezpośrednio po Eucharystii uczniowie pod opieką nauczycieli zaczęli oglądać wystawy połączone z ciekawym i treściwym opowiadaniem przewodnika.

W refleksyjnym zamyśleniu zakończyli zwiedzanie Pawiaka, robiąc pamiątkowe zdjęcie przed jego wejściem. Tutaj ich drogi się rozeszły, gdyż klasa 1a skierowała się do muzeum Aresztu Śledczego Gestapo przy Al. Szucha, a klasa 1b na Stare Powązki.

Tekst: Dominika Perkowska, kl. I A

W muzeum Aresztu Śledczego Gestapo uczniowie klasy 1a byli zszokowani tym, co zobaczyli. W środku można było wyczuć wyraźny niepokój i poważny nastrój. Co więcej, oglądaliśmy tam narzędzia tortur, których używali gestapowcy, żeby „wyciągać” od więźniów informacje. Obejrzeliśmy również cele, w których znajdowali się skazańcy oraz dowiedzieliśmy się, jakie warunki i zasady tam panowały. Byliśmy również w sali ze zdjęciami więźniów oraz ich osobistymi rzeczami.To było dla nas niesamowite przeżycie i doświadczenie, którego nie da się opisać. Całość wycieczki zakończyła się o godzinie 13:00.

Tekst: Natalia Prosowska, kl. I A