Warsztaty "Jak się uczyć, żeby się nauczyć"

25 listopada 2016 r. uczniowie Liceum Archutowskiego po raz kolejny spotkali się  z wykładowcami Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w ramach współpracy między szkołą a uczelnią. Tym razem tematem spotkania był ludzki mózg i techniki uczenia się. Uczniowie podczas zajęć z p. Martą Rogozą z Katedry Psychologii UKSW poznawali nie tylko możliwości ludzkiego mózgu, ale przede wszystkim zostali wyposażeni w kilka mnemotechnik uczenia się.

Pierwsza cześć warsztatów poświęcona była warunkom uczenia się takim jak:
•    odpoczynek i krótki relaks po szkole,
•    solidne śniadanie + obiad,
•    spokój i koncentracja podczas nauki (własny pokój lub miejsce),
•    częste przerwy w nauce (np. 20 min. intensywnej nauki i 5 min. przerwy i tak przez 1,5 h, po tym czasie przerwa dłuższa),
•    powtórki (pierwsza - do 24 h po szkole),
•    SYSTEMATYCZNOŚĆ! (codzienne przerabianie bieżących przedmiotów z lekcji, bez dopuszczenia zaległości),
•    planowanie codziennej nauki (kiedy, co, ile).

W drugiej części uczniowie poznali kilka technik zdobywania i porządkowania wiedzy. Były wśród nich akronimy, pierwsze litery, historyjki / rymowanki, pismo obrazkowe, metoda słów zastępczych.

Czy to pomoże przyszłym maturzystom w zdobyciu „mistrzostwa świata” ma egzaminie, a potem na studiach? Tego im właśnie życzymy - sukcesów w zdobywaniu wiedzy na różnych płaszczyznach.