Orszak Trzech Króli6 stycznia obchodziliśmy uroczystość Objawienia Pańskiego. Częściej jednak mówimy, że jest to  święto Trzech Króli. Historia nie do końca potwierdza fakt, czy byli to królowie. Pismo Święte mówi bowiem o mędrcach ze Wschodu, którzy podążyli za gwiazdą, aby złożyć dary (mirrę, kadzidło i złoto) i oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Na pamiątkę tego wydarzenia w kościołach katolickich święci się kadzidło, a kredą znaczy odrzwia domów napisem C+M+B od pierwszych liter łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (co oznacza Chrystus temu domowi błogosławi). Od kilku lat w Polsce dzień ten jest dobrą okazją, aby włączyć się w Orszaki Trzech Króli organizowany, z każdy rokiem, w coraz to większej liczbie miast.


A zaczęło się od jednego orszaku na Starym Mieście w Warszawie. Największy z tych chrześcijańskich korowodów przechodzi przez warszawskie ulice i to właśnie w nim od dawna uczniowie Zespołu Szkół Katolickich na Bielanach biorą udział jako wolontariusze. W tym roku stawiło się kilkunastu śmiałków, którzy od godziny 11:00 na pl. Piłsudskiego, pomimo panującego srogiego mrozu, z uśmiechem na twarzach rozdawali przechodniom korony, naklejki, śpiewniki, a także słodkie krówki. Jeszcze przed rozpoczęciem Orszaku wolontariusze obejrzeli w Bibliotece Rolniczej bardzo ładną wystawę kartek świątecznych i ozdób bożonarodzeniowych wykonanych z opłatka. W tracie wolontariatu niektórym udało się zrobić zdjęcie z osobami odgrywającymi postaci trzech królów.


Wszyscy wrócili do domów zmarznięci, ale gorąca herbata w rodzinnej atmosferze uchroniła nas przed czyhającym przeziębieniem. Do zobaczenia na Orszaku AD 2018.Tekst: Małgorzata Łuczak, kl. II