Lekcja w Muzeum Narodowym i film "Powidoki"

25 stycznia 2017 roku klasa 1B liceum Archutowskiego wybrała się na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie oraz do kina na film ”Powidoki” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Spotkanie rozpoczęło się ok. godziny 9.00 w szkole, skąd wyruszyliśmy do muzeum. Po przybyciu na miejsce zaczęliśmy od zapoznania się z historią ogólną powstawania zbiorów, następnie skierowaliśmy się do Galerii Sztuki Średniowiecznej.

Podziwianie wytworów rąk ludzkich rozpoczęliśmy od znakomitej Piety z Lubiąża. Dalej zajęliśmy się szczegółowym omawianiem poliptyków oraz zgłębieniem historii i znaczenia dzieł. Naszym przewodnikiem był Pan dyrektor Artur Fijałkowski, który posiada rozległą wiedzę z dziedziny historii sztuki. Dodatkową pomocą w ugruntowaniu naszej wiedzy były nieocenione karty pracy autorstwa prof. Anny Radomskiej-Marczewskiej. Zwiedzanie sali średniowiecznej zakończyliśmy na podziwianiu rzeźby Pięknej Madonny z Wrocławia.

Po zakończeniu lekcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej nastąpił czas wolny, podczas którego zdecydowana większość uczestników obejrzała nowo otwartą Galerię Sztuki Dawnej. Niektórzy zwiedzali Galerię Sztuki XIX wieku. Wizytę w muzeum zakończyliśmy ok. godziny 12.20.

Następnie, udaliśmy się na seans filmowy do Kinoteki w Pałacu Kultury i Nauki. Projekcja rozpoczęła się o godzinie 12.40 i trwała ok. półtorej godziny.
Film opowiadał o życiu i walce malarza prof. Władysława Strzemińskiego z socrealistyczną rzeczywistością. Pomimo szumnych zapowiedzi i znakomitego reżysera (Andrzej Wajda), produkcja dla większości uczestników okazała się sporym rozczarowaniem. Brakowało w niej wielu elementów z życia artysty oraz było w niej sporo przeinaczeń. Ciężko jednoznacznie określić, czy film był zły, ale po jego obejrzeniu odczuwa się spory niedosyt.

Wycieczka zakończyła się ok. godziny 14.30 powrotem do szkoły.

Tekst: Antoni Michałowicz, kl. 1b

Zdjęcia: Maciej Godlewski, Konrad Kowalski, Jakub Ptaszek, kl. 1b