Spotkanie z Konradem Starczewskim i projekcja filmu "Zapora"3 marca br. mieliśmy przyjemność gościć w Liceum Archutowskiego Pana Konrada Starczewskiego - reżysera filmu dokumentalnego „Zapora”. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 krótkim wprowadzeniem do filmu przez samego reżysera, a następnie odbyła się projekcja filmu.


Dokument opowiada o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym - majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, przyjaciół i członków rodziny. Mjr Dekutowski, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć.


Po zakończeniu seansu przyszedł czas na pytania uczniów do Pana Konrada Starczewskiego. Dotyczyły one między innymi  produkcji i montażu filmu oraz opisanych w nim realiów historycznych. Uczestnicy byli zainteresowani tym, jak wyglądała ówczesna komunistyczna propaganda działająca na niekorzyść żołnierzy polskiego podziemia po zakończeniu II wojny światowej.


Spotkanie zakończyło się o godzinie 12.00 gromkimi brawami dla naszego gościa, który poprzez produkcję tego typu filmów przywraca pamięć o polskich bohaterach.Tekst: Witold Łukasik, kl. II

Zdjęcia: Mateusz Gutman, Witold Łukasik, kl. II