"Zbrodnia i kara" w Teatrze Palladium i lekcja w Muzeum Narodowym

16 marca 2017 r. uczniowie klasy II liceum realizowali zajęcia z języka polskiego poza murami szkoły. O godz. 10.00 wszyscy obejrzeli w Teatrze Palladium sztukę na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego pt. „Zbrodnia i kara”. Po dwugodzinnym spektaklu licealiści udali się na lekcję do Muzeum Narodowego, aby podziwiać malarstwo drugiej połowy XIX wieku.

Spektakl „Zbrodnia i kara” został przygotowany przez Teatr Scena Polska z Czeskiego Cieszyna. Sztuka wyreżyserowana przez Bogdana Kokotka przedstawiała dzieje pewnego byłego studenta prawa, który postanowił zabić starą lichwiarkę, aby przekonać się, czy jest „drugim Napoleonem”. Dzięki dekoracji na obrotowej scenie widzowie mogli oglądać sceny rozgrywające się w różnych miejscach Petersburga, co sprawiało, że wszystkie wydarzenia rozgrywały się bardzo dynamicznie. Problematyka podjęta w spektaklu zachęciła wielu widzów do przeczytania powieści Dostojewskiego w całości.

Następnie klasa wraz z opiekunami udała się do Muzeum Narodowego. Tam drugoklasiści mogli zobaczyć najwybitniejsze osiągnięcia sztuki drugiej połowy XIX wieku i jednocześnie przygotować się do ustnej części egzaminu maturalnego z języka polskiego. Lekcję muzealną wraz z licealistami poprowadził Pan Dyrektor Artur Fijałkowski. Podczas gdy wybrane osoby interpretowały przydzielone im na lekcji języka polskiego obrazy (m.in. „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki, „Babie lato” Józefa Chełmońskiego, „Żydówkę z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego), klasa wypełniała karty pracy nawiązujące do wypowiedzi kolegów i koleżanek.

Zdjęcia: Mikołaj Grabowicz, Weronika Rogacin, kl. II