Pożegnanie maturzystów

28 kwietnia 2017 pożegnaliśmy tegorocznych maturzystów. Cała uroczystość, zgodnie z naszą tradycją, rozpoczęła się o godz. 16.00 Mszą św., której przewodniczył ks. Marcin Kłosowski. Homilię wygłosił ks. Pedro Guzman. Po nabożeństwie wszyscy zebrani przeszli do hollu szkoły, gdzie przy popiersiu patrona rozpoczęła się część oficjalna, przygotowana i poprowadzona przez uczniów klasy II.

Po odśpiewaniu hymnu i przywitaniu zebranych gości głos zabrał dyrektor Tomasz Kowalczyk, który zwrócił się do maturzystów w krótkich słowach, akcentując, że dla młodych ludzi jest to ważnych czas usamodzielniania się, wychodzenia spod opieki rodziców, wychowawców i nauczycieli. Następnie trzecioklasistom wręczono katechizmy kościoła katolickiego wraz z świadectwami katechizacji oraz świadectwa ukończenia szkoły. Każdy z uczniów otrzymał również pamiątkowe tableau. Później głos zabrał wychowawca klasy p. Łukasz Chojnowski, który podsumował trzy lata wspólnej pracy i podziękował swoim wychowankom za wszystkie lepsze i gorsze momenty w obustronnej relacji, podkreślając jednocześnie, że prawdziwym powołaniem wychowawcy jest ukształtowanie dobrego człowieka, a nie dobrego ucznia. Następnie każdy z maturzystów otrzymał od wychowawcy książkę wraz ze spersonalizowaną dedykacją i życzeniami na dalszy czas. Jako ostatni żegnali trzecioklasistów ich młodsi koledzy – uczniowie klasy II. Oprócz ciepłych słów i zapewnień o pamięci każdy z abiturientów otrzymał mały mózg, co mogło mieć znaczenie symboliczne, ale nie będziemy się go doszukiwać :) Jako ostatni w ramach części oficjalnej głos zabrali sami maturzyści. W swoich słowach skupili się na podziękowaniach dyrektorom, nauczycielom, koleżankom i wychowawcy. Podsumowując swoje trzy lata w liceum wskazali również na kwestie istotne z punktu widzenia uczniów dla funkcjonowania szkoły.

Tak skończyły się przemówienia. W mniej poważny nastrój wprowadzili członkowie projektu „Boska poezja” (uczniowie i absolwenci naszego LO), wykonując kilka utworów Jana Pawła II oraz dwaj maturzyści Dawid i Rafał, którzy zaśpiewali piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”. A zupełne rozluźnienie nastąpiło, kiedy wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć nagrane przez uczniów klasy maturalnej krótkie filmy, które parodiowały sposoby funkcjonowania nauczycieli w naszym liceum.

Na sam koniec nauczyciele otrzymali kwiaty i prezenty od maturzystów. Na korytarzu jeszcze długo trwały rozmowy uczniów, rodziców i nauczycieli przy cieście i kawie. A maturzyści wraz z wychowawcą na kilkanaście minut zniknęli w odmętach sali nr 1 :)