"Najlepszy"17 listopada miała miejsce premiera filmu Łukasza Palkowskiego pt. „Najlepszy”. Klasa 2a wraz z opiekunami postanowiła obejrzeć go w ramach Mikołajek i udała się do kina 7 grudnia. Film jest historią Jerzego Górskiego, Polaka, który został mistrzem świata w podwójnym triathlonie – tzw. „Double IronMan”. Jest to historia o miłości, sporcie i ogromnej mocy, jaką może kryć w sobie człowiek sprawiający wrażenie słabego, bo ulegający nałogowi. Bohater zaczyna jako nastoletni narkoman, który traci wszystko, kończy jako mistrz świata najbardziej morderczej dyscypliny sportowej, jaką można sobie wyobrazić.

Wyćwiczona samokontrola pozwoliła Jurkowi z upodlenia wdrapać się na sam szczyt. Film zaskakuje nie tylko historią i tematyką, lecz także poziomem aktorstwa. Pokazuje to jeden z najbardziej pracowitych aktorów młodego pokolenia – Jakub Gierszał, który o swojej roli mówi „Jako aktorzy jesteśmy trochę oszustami życia, wypełniamy swoją obecnością napisane dla nas role, funkcjonujemy w świecie wymyślonych sytuacji.” Jakub swoją fenomenalną pracą aktorską porwał tysiące, jednak nie przyćmił drugiego planu, który też warto docenić. Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, czy Adam Woronowicz idealnie wcielili się w swoich bohaterów. Widz reaguje drżeniem na szept Woronowicza, a śmiechem na bezpośredniość Jakubika. Ośmielę się nazwać ten film produkcją wartą hollywoodzkiego uznania. To nie jest tylko seans, a mocna lekcja życia. Każdy kto obejrzał ten film, nie zapomni o nim i z pewnością otworzy on mu oczy i niewątpliwie zmotywuje. Klasa wyszła z sali kinowej w milczeniu, ale z zachwytem w oczach, a niektórzy nawet łzami. Zapraszamy wszystkich na ten filmowy majstersztyk oraz do refleksji na temat mocy kryjącej się w każdym człowieku.


 Tekst: Dominika Kroczak, II A


Z końcem listopada klasa Ib naszego liceum wybrała się do kina na film „Najlepszy”, opowiadający historię postaci do niedawna raczej nieznanej szerszemu odbiorcy, Jerzego Górskiego, triatlonisty zagranego przez Jakuba Gierszała. Widz obserwuje jego całkowitą zewnętrzną i wewnętrzną przemianę, odbicie się od dna. Na początku filmu widzimy narkomana tułającego się bez celu po ulicach rodzinnego miasta, Legnicy. Jest to człowiek upadający coraz niżej, znajdujący się w sytuacji, z której mało kto umiałby wyjść. Jedynym jego celem jest zdobywanie w jakiś sposób pieniędzy na kolejne działki, a nie przebiera on w środkach, stąd stale wchodzi w konflikty z prawem. W końcu jednak główny bohater uświadamia sobie, że jeśli nie zmieni swojego sposobu funkcjonowania, nałóg go zabije. Zostało to zaprezentowane przy użyciu wyjątkowo wymownych obrazów, momentami zahaczających wręcz o brutalność, aby wyraźniej pokazać trud wewnętrznej walki Jerzego, który obserwujemy aż do finalnego osiągnięcia przez niego pierwszego miejsca w renomowanych zawodach triatlonowych Iron Man. Produkcja ta została nakręcona w sposób nietypowy, jak na polskie standardy, wyróżnia się wartkością akcji oraz emocjonalnym, czasami wręcz dramatycznym, przedstawieniem wydarzeń – niejako na modłę hollywoodzką. Film daje do myślenia, zdecydowanie jest warty obejrzenia.


Teks: Maciej Marusza, kl. I B