Adwentowy Dzień Skupienia

W czwartek 14 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbył się Adwentowy Dzień Skupienia. Niezależnie od tego, czy dla kogoś było to wydarzenie warte głębszego przeżycia, czy po prostu fizycznej obecności, zaproszony do wspólnych obchodów został każdy członek szkolnej wspólnoty.

Dzień rozpoczęliśmy Mszą Świętą celebrowaną przez ks. Marcina Kłosowskiego, który zasiał w naszych sercach ziarno, pytając „Jak wygląda wasza sprawa z Chrystusem?”. Słowa  te wprowadziły w klimat filmu, na który udaliśmy  się po mszy – „Sprawa Chrystusa” w reż. Jona Gunna. Nastrój ten potęgowały adwentowe pieśni wykonane przez szkolną scholę. Wychodząc z kaplicy, uwagę wszystkich przykuł widok baśniowego śniegu otulającego ogródek widoczny za szybą. W zimowych nastrojach udaliśmy się do Złotych Tarasów, gdzie czekał na nas seans.

Film ukazywał proces nawrócenia małżeństwa, które wydawało się, że ma wszystko: pieniądze, przyjaciół, powiększającą się rodzinę, lokalną sławę. Lee, główny bohater, był szanowanym pisarzem i dziennikarzem, który przeżywał rozkwit swojej kariery. Próbując zmienić żonę, przeżywającą duchową metamorfozę, zorientował się, że to jej przekonania o wierze są słuszne – nie jego.  Mając przed sobą dowody na autentyczność męki i śmierci Chrystusa, zrozumiał, że do tej pory był grzesznikiem wbijającym Bogu gwoździe w krzyż każdego dnia.

Tuż po projekcji odbyło się spotkanie z Siostra Judytą Pudełko ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza, która jako ekspertka wygłosiła konferencję na temat autentyczności Biblii. Była także szansa na zadanie siostrze pytań. Wkrótce jednak czas spotkania dobiegł końca…

„Teraz możecie powiedzieć znajomym, że modliliście się w kinie”- śmiał się ks. Marcin, który przewodniczył spotkaniu.

Dzień uważam za udany, sądzę, że poruszył choć kilka serc do stawania się lepszym człowiekiem, którego obecność sieje pokój i głosi Dobrą Nowinę. Obchodzenie świąt Bożego Narodzenia moglibyśmy zacząć choćby dzisiaj! Potrzebujemy Boga, nieustannie i każdego dnia. Daje nam więcej niż wydaje się każdemu z nas. Usłyszenie Jego głosu jest jednak możliwe dzięki głębszej refleksji, co umożliwił nam tegoroczny dzień skupienia.

Tekst: Zofia Kupiszewska, kl. II A