Spotkanie z powstańcami

9 listopada 2017 r. w Liceum Archutowskiego na warszawskich Bielanach odbyło się podsumowanie gry terenowej „Powstańcze Ślady”, która objęta była patronatem Profesora Jana Żaryna, senatora RP oraz tygodnika „wSieci Historii”. Uroczystość uświetniło spotkanie z Panią Jolantą Kolczyńską (z d. Zawadzką) ps. „Klara” i Panem Jerzym Substykiem ps. „Jurny” żołnierzami Armii Krajowej, uczestnikami Powstania Warszawskiego.

Pani Jolanta w czasie walk należała do zgrupowania AK „Chrobry II”. Podzieliła się ona z nami wspomnieniami ze swojej młodości, w tym o pracy w konspiracji, byciu łączniczką (nosiła meldunki do samego gen. Bora-Komorowskiego!), a także o tym co najbardziej wzruszyło ją w czasie walki. Dowiedzieliśmy się też, że ojciec Pani Jolanty, będąc w obozie w Oświęcimiu, współpracował z Witoldem Pileckim przy organizowaniu tam ruchu oporu. Natomiast Pan Jerzy należał do Zgrupowania majora Bartkiewicza, 3. kompanii I plutonu „Perkun”. Opisał swoje losy w czasie powstania, a także pobyt w Stalagu XI B Fallingbostel i Stalagu VI J Dorsten, a także opowiedział nam o swoim długim powrocie z obozu do domu po zakończeniu walk (a także wspomniał, co ciekawe też o tym, że przez pewien czas uczęszczał do szkół zorganizowanych przez 1. Dywizję Pancerną gen. Maczka).

Po niezmiernie ciekawych historiach losów powstańców był czas na zadawanie pytań. Ich prelekcja została nagrodzona gromkimi brawami oraz wręczeniem kwiatów. Ponadto był puszczony krótki teledysk do piosenki młodego powstańca Józefa Szczepańskiego „Ziutka” - „Dziś idę walczyć mamo” oraz pokaz zdjęć ukazujący udział w Grze poszczególnych szkół. Współczesne zdjęcia uczniów zostały ciekawie zestawione z archiwalnymi zdjęciami powstańców. Następnie przyszedł czas na najważniejsze, czyli na wyniki Gry, które podajemy poniżej. Nagrodzone grupy odbierały swoje dyplomy pamiątkowe, nagrody rzeczowe oraz małe kotwice z Polską Walczącą z rąk Powstańców, co było najwyższym wyróżnieniem. Całość uroczystości zakończyła się zaśpiewaną przez naszą szkolną scholę pieśnią „Warszawskie Dzieci”.

Tekst: Dominika Perkowska, kl. 2A

Wyniki X Gry Miejskiej „Powstańcze Ślady” 2017:
I miejsce – Oddział II – Starówka (Publiczne Gimnazjum im. ks. Piotra Skargi w Warszawie) – 28 pkt/33
II miejsce - Oddział VI - Śródmieście-Czerniaków (Gimnazjum nr 164 im. Polskich Olimpijczyków w Warszawie) - 27,5 pkt/33
II miejsce - Oddział X - Śródmieście Pd.-Mokotów (Publiczne LO im. bł. ks. R. Archutowskiego w Warszawie) – 27,5 pkt/33
III miejsce – Oddział XI – Mokotów - Śródmieście Pd. (Gimnazjum „Strumienie” Stowarzyszenia STERNIK w Józefowie)-  27 pkt/ 33
IV miejsce - Oddział III – Starówka – Śródmieście (Technikum nr 29 – Zespół Szkół Stenotypii i Języków Obcych w Warszawie) – 25,5 pkt/ 33
V miejsce - Oddział I - Starówka (Katolickie Gimnazjum im. bł. ks. J. Popiełuszki w Warszawie) – 24 pkt/ 33
VI miejsce - Oddział V – Śródmieście-Starówka (Gimnazjum nr 1 z Oddz. Dwujęzycznymi im. R. Schumana w Warszawie – I gr.) – 22 pkt/33
VII miejsce - Oddział VIII – Śródmieście-Wola-Mokotów (Gimnazjum nr 1 z Oddz. Dwujęzycznymi im. R. Schumana w Warszawie - II gr.) – 21,5 pkt/33