Warsztaty "Dylematy pokolenia Wyklętych"W dniu 27 lutego 2018 r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na warsztaty do Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Warsztaty dotyczyły historii Polski po II wojnie światowej oraz problemów ludzi żyjących na jej terenie.


Na początku wysłuchaliśmy krótkiego wykładu o sytuacji politycznej kraju w tamtym okresie, a następnie mieliśmy okazję wziąć udział w grze, w której  wcielaliśmy się w osobę wtedy żyjącą i podejmowaliśmy za nią decyzje. Nie były to proste wybory, ale wymagające dłuższego przemyślenia kwestie, jak np. czy zostać w kraju, czy emigrować? Uczniowie pracowali w zespołach, dzięki czemu rozwijali umiejętności pracy w grupie oraz ćwiczyli podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. Dokonane przez nich rozwiązania stworzyły ścieżki życia wybranych postaci. Całość spotkania została podsumowana przez wspólne  tworzenie plakatów z pytaniami pomocniczymi do podejmowanych, tak trudnych, wyborów. Warsztaty z pewnością zaciekawiły naszych uczniów historią Polski, a przede wszystkim przybliżyły realia życia po zakończeniu II wojny światowej.
Tekst: Dominika Perkowska, kl. II A

Zdjęcia zostały udostępnione przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami. Fotografie wykonał Michał Ziółkowski