"Kordian" na deskach Teatru Narodowego

W dniu 11 kwietnia uczniowie naszej szkoły pod opieką Pana Łukasza Chojnowskiego wybrali się na przedstawienie pod tytułem „Kordian” do Teatru Narodowego. Spektakl w reżyserii Jana Englerta okazał się znamienitą interpretacją romantycznego dramatu Juliusza Słowackiego. Trwające ponad dwie godziny widowisko zrywa z tradycyjnym przekazywaniem treści utworu, skłaniając do głębszych refleksji.

Scenografia - w jednych scenach minimalistyczna, w drugich zdobna i bogata - tworzy spójną całość z fenomenalną grą aktorską, między innymi Danuty Stenki jako Archanioła oraz Mariusza Bonaszewskiego jako Szatana. Ten spektakl jest gigantyczną inscenizacją: bierze w niej udział kilkudziesięciu aktorów, a w scenach zbiorowych pojawiają się dwupoziomowe platformy. W scenie włoskiego romansu Kordianów jest dwóch, a Wiolett aż pięć, innymi słowy ta sztuka jest pełna wigoru. Uczniowie byli zaskoczeni jak „nudna lektura szkolna” może stać się poruszającym dramatem opowiadającym o wyborach zarówno jednostki, jak i społeczeństwa. Tak zaprezentowany „Kordian” z pewnością zostanie zapamiętany na długo i nie tylko w ramach przygotowań do matury.

Tekst: Dominika Perkowska, kl. II A

Zdjęcie: www.narodowy.pl