Lekcja w Muzeum Historii Polski

Tuż przed długim majowym weekendem, czyli 27 kwietnia, klasa I A udała się do Muzeum Historii Polski na lekcję pt. „Postawy Polaków wobec ludności żydowskiej podczas II wojny światowej”. Na wstępie zajęć uczniowie mogli zapoznać się z sytuacją Żydów podczas II wojny światowej – coraz bardziej rygorystycznym prawodawstwem, przesiedleniami do Generalnego Gubernatorstwa i usłyszeć o głodzie, biedzie i śmierci.

Edukator muzeum p. Beata Wolszczak powiedziała o trzech postawach wobec Żydów: chęci pomocy, obojętności i wrogości. Polacy zachowywali się różnie. Niektórzy ryzykowali życie własne i rodziny, aby pomóc bliźniemu, inni przymykali oko. Niestety znaleźli się też tacy, którzy zawiadamiali okupantów o złamaniu któregokolwiek z przepisów. Najodważniejsi zostali uhonorowani później, po II wojnie światowej, przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Żaden współcześnie żyjący Polak nie wie, jakby się zachował w takiej sytuacji, dlatego żaden Polak nie powinien oceniać tych, którzy podczas wojny z różnych względów nie pomogli.

Oprócz wiedzy teoretycznej uczniowie mogli także wczuć się w rolę ludzi w okupowanej Polsce i pod sam koniec zajęć podjąć decyzje o pomocy Żydom. Lekcja zostawiła w każdym uczestniku pytanie: czy ja byłbym w stanie pomóc?

Tekst: Julia Szeląg, kl. I A