Warsztaty "Ars bene moriendi - sztuka dobrego umierania w poezji współczesnej"We wtorek 18 września 2018 r. klasa humanistyczna II A miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach „Ars bene moriendi - sztuka dobrego umierania w poezji współczesnej”, które poprowadził profesor Lech Giemza z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


Podczas zajęć dokładnie przyjrzeliśmy się ,,sztuce dobrego umierania’’ na podstawie utworów Zbigniewa Herberta oraz Czesława Miłosza. Temat śmierci, który na co dzień omijamy, wzbudził duże zainteresowanie i nakłonił nas do dłuższej refleksji. Każdy z nas także dostał możliwość dopracowania swoich umiejętności z analizy porównawczej. Pomimo wielu trudnych słów, które wybrzmiały, warsztaty były poprowadzone w sposób przystępny i ciekawy. Dzięki nim mogliśmy przyjrzeć się postawie współczesnego człowieka w obliczu śmierci, a przy okazji rozwiać wszelkie kwestie tabuizacji tego zagadnienia. Choć tematyka wydaje się ponura, nie obyło się bez żartów i śmiechu, bo wszak przez śmiech też jesteśmy w stanie śmierć oswoić.


Myślę, że po tych zajęciach każdy z nas lepiej zrozumiał nie tylko na czym polegała ars bene moriendi oraz zgłębił się w śmiertelną naturę człowieka, lecz także zdał sobie sprawę, że nierozerwalnie związana z tą pierwszą jest ars bonum vitae.Tekst: Ula Korytko, klasa IIa