Wyjście klasy 1b na Pawiak i Cmentarz Wojskowy na Powązkach

30 października 2018 r. uczniowie klasy 1b wraz z wychowawcą p. Arturem Fijałkowskim i p. Marcinem Witowskim zwiedzili Muzeum Więzienia Pawiak. To miejsce szczególne dla uczniów Liceum Archutowskiego, ponieważ to właśnie na Pawiaku był więziony patron naszej szkoły w latach 1942 - 1943. Stamtąd został przewieziony do obozu koncentracyjnego na Majdanku, gdzie zginął 18 kwietnia 1943 r.

Po opuszczeniu gmachu muzeum uczniowie zatrzymali się pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego i zmówili różaniec za wszystkie ofiary Pawiaka. Następnie grupa udała się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w związku ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Licealiści odwiedzili groby żołnierzy poległych na wielu frontach w różnych miejscach kraju i świata. Szczególnie zależało im na zapaleniu zniczy w Kwaterze Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. To właśnie w tym miejscu są pochowani m.in. Jan Bytnar i Tadeusz Zawadzki. Uczniowie odwiedzili również groby m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jacka Kaczmarskiego, Władysława Kopalińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego czy Kazimierza Deyny.

Zdjęcia: Marek Dąbrowski, Franciszek Gobiecki, Łukasz Kozon, kl. 1b