"Antygona" w Teatrze Ateneum

W czwartkowy wieczór 8 listopada 2018 r. uczniowie klas 1b, 2b i 3b udali się na spektakl  „Antygona” w Teatrze Ateneum. Tragedia przedstawia dramatyczne losy dzieci Edypa. Akcja sztuki rozpoczyna się od wiadomości, że Kreon, król Teb, zakazuje grzebania ciała jednego z braci tytułowej bohaterki, gdyż został on uznany za zdrajcę ojczyzny. Antygona wbrew zakazowi króla postanawia  jednak pogrzebać ciało brata, za co spada na nią okrutna kara.

„Antygonę” Sofoklesa i sztukę wyreżyserowaną przez Agnieszkę Korytkowską można odczytywać na wielu poziomach. Ta starożytna tragedia okazuje się wciąż aktualna poprzez obecne w niej motywy, problemy i postawy. O nieśmiertelności dzieła Sofoklesa świadczą poruszane w sztuce zagadnienia miłości, buntu, konfliktu pokoleń, władzy, wolności jednostki czy wierności sobie i ideałom.
Każdy z nas inaczej odczytywał fragmenty spektaklu i umieszczone w nim przesłania. Po zakończeniu wielu z nas wdało się w dyskusję na temat problemu, z jakim spotkała się główna bohaterka dramatu. Wszyscy byli pod  wrażeniem gry aktorskiej.

Tekst: Maciej Godlewski, kl. III b

Zdjęcie: https://teatrateneum.pl/?p=25930