Wycieczka do Muzeum Sportu i Turystyki31 października 2018 roku klasa 2a wybrała się na wycieczkę do Muzeum Sportu i Turystyki. Muzeum to mieści się przy siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego na ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4.


Zajęcia muzealne były podzielone na dwa segmenty. W pierwszej części lekcji odbył się wykład o historii sportu i igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji. Dowiedzieliśmy się między innymi, jak trenowała młodzież, aby wziąć udział w igrzyskach. Dla mnie zaskoczeniem była informacja, że igrzyska odbywały się nie tylko w Olimpii, były też igrzyska pytyjskie w Delfach i istmijskie w Istmii. W drugiej części lekcji muzealnej zwiedzaliśmy wystawę tematyczną o igrzyskach w starożytnej Grecji, mogliśmy zobaczyć również ekspozycję stałą. Przy zwiedzaniu części starożytnej mogliśmy zobaczyć, jak wyglądały przedmioty i zachowania, o których uczyliśmy się na wykładzie. Ekspozycja stała była bardzo interesująca, ponieważ skupiała się na historii sportu i Igrzysk Olimpijskich w XX wieku. Mieliśmy okazję dowiedzieć się o osiągnięciach polskich sportowców zarówno z okresu dwudziestolecia międzywojennego, jak i okresu powojennego. W muzeum znajdowały się medale i sprzęt współczesnych sportowców, którym kibicujemy podczas ważnych zmagań sportowych. W gablotach było też dużo eksponatów, które ukazywały historię różnych sportów, takimi eksponatami były na przykład stare rowery czy drewniane narty. Jedna sala była poświęcona polskim sportowcom, którzy zostali zamordowani podczas drugiej wojny światowej oraz tym, którzy działali przeciwko okupantowi.


Wyjście było ciekawym połączeniem wiadomości o początkach powstawania zawodów sportowych oraz aktualnym stanie zaawansowania w poszczególnych dyscyplinach.Tekst: Piotr Wilczak, kl. 2a