Wycieczka do Palmir w Puszczy Kampinoskiej

 

Palmiry to tragiczne miejsce mordów dokonywanych w latach 1939-1943 przez hitlerowców na ludności polskiej.  Na stworzonym tam po wojnie cmentarzu spoczywa ponad 2000 osób, w tym ponad 1700 rozstrzelanych w egzekucjach w samych Palmirach i około 300 zamordowanych w innych miejscach Puszczy Kampinoskiej. Jednostajne rzędy grobów na pustej przestrzeni jakoś mówią.

 

Dotarliśmy tam, niewiele błądząc, szlakiem żółtym, wyruszając z Łomnej. A po drodze spotkaliśmy jeszcze nieznajomego przechodnia. Jak się okazało, poszukiwał on śladów historii partyzantów, którzy postrzelali się  - nawzajem niestety - w miejscu, w którym się zatrzymaliśmy, a które zwało się w związku z jeszcze dawniejszymi, ponurymi historiami, Mogilnym Mostkiem. Znaleźliśmy według jego wskazówek (na zakręcie drzewo, na nim nacięcie) miejsce prawdopodobnego pochówku jednego z nich.
Po wizycie na cmentarzu i w muzeum był czas (i miejsce, legalne!) na ognisko; skorzystaliśmy z życia jedząc przyniesioną przez Sebastiana kiełbasę (dzięki!).
Znaleźliśmy się z powrotem w autobusie – w Truskawiu – w momencie, gdy zaczynał padać deszcz.