W Teatrze Polskim po raz trzeci włączyliśmy historię!Jesteśmy dumni, że w roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości tak wiele osób – zapewne pod wpływem wyjątkowej atmosfery towarzyszącej obchodom rocznicowym – zdecydowało się napisać kilka słów do powstańców. Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy pokoleniem pamiętającym o świadkach historii, którzy są wśród nas – powiedziała podczas Gali Finałowej „BohaterON – włącz historię!” Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego całego przedsięwzięcia.


W zimowe popołudnie 13 grudnia 2018 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie została podsumowana III edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „BohaterON – włącz historię!”. Gala Finałowa odbyła się w obecności Członków Komitetu Honorowego, przedstawicieli polskich władz, samorządu terytorialnego, wojska, policji, reprezentantów spółek Skarbu Państwa oraz mediów, które wsparły ideę wysyłania kartek pocztowych do powstańców warszawskich. Naszą szkołę, która od samego początku bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji, reprezentowali uczniowie klas humanistycznych: Oliwia Czerska, Dominika Jędruszak i Jakub Frąk.


Szczególnymi gośćmi wydarzenia byli sami uczestnicy zrywu z sierpnia 1944 r., którzy - pomimo niekiedy złego stanu zdrowia - licznie pojawili się na uroczystym podsumowaniu akcji. Po części oficjalnej gali wręczono im upominki w ramach „Świątecznej paczki dla Powstańca”. Na prezenty składały się bożonarodzeniowe kartki z życzeniami od dzieci ze szkół przyszpitalnych oraz bony o wartości 250 złotych ufundowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom”. Dzięki temu samemu dofinansowaniu możliwe były także dużo szersze – niż w ubiegłym roku szkolnym – działania edukacyjne.


Do projektu „BohaterON w Twojej Szkole” przystąpiły 2582 placówki, w których nauczyciele na podstawie otrzymanych scenariuszy lekcji przeprowadzili zajęcia dotyczące Powstania Warszawskiego. Ponadto osoby chętne, uczące w szkołach ponadpodstawowych, wzięły udział we współorganizowanych przez Fundację „Sensoria” i Instytut Pamięci Narodowej seminariach nauczycielskich. Ich zwieńczeniem były konkursowe miniprojekty dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego – zrealizowane dla lokalnych społeczności przez nauczycieli i uczniów.  W 2018 r. nasze liceum zgłosiło do głównego konkursu szkolny Dzień Niepodległości, którego centralnym punktem stało się spotkanie z powstańcem – druhem Jakubem Tomaszem Nowakowskim.


Po zapoznaniu się z 128 zrealizowanymi pomysłami – jury przyznało główną nagrodę uczniom Technikum Informatycznego SCI w Szczecinie – autorom prototypu gry planszowej „»Burza« nad Warszawą”. Warto nadmienić, że 13 grudnia – przed rozpoczęciem gali – przedstawiciele szkół biorących udział w konkursie na najlepszy miniprojekt edukacyjny, otrzymali możliwość wysłuchania na żywo opowieści świadków historii. Do wyboru było spotkanie z sanitariuszką Hanną Stadnik lub powstańczym fotografem Zbigniewem Grochowskim.


W III edycji kampanii społecznej „BohaterON – włącz historię!” Polacy wysłali rekordową liczbę 290 544 kartek i listów do powstańców, by podziękować im za determinację, odwagę i poświęcenie dla dobra Ojczyzny.


alt