Olimpiada Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla



W dniach 1 i 2 marca 2019 roku dwaj uczniowie Liceum im. bł. ks. Romana Archutowskiego, Stanisław Witkowski i Hubert Grądzki, wzięli udział w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Laureatach Pokojowej Nagrody Nobla, który odbył się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.



Podróż do Gdańska rozpoczęła się w piątek rano, kiedy to uczniowie pod opieką Pana Profesora Łukasza Chojnowskiego wsiedli do pociągu relacja Warszawa Centralna – Gdynia Główna. Droga przebiegała spokojnie pod znakiem uśmiechu oraz skupienia. Chłopcy doczytywali „literaturę konkursową" oraz rozmawiali z Profesorem o historii i polityce. W Gdańsku, po części oficjalnej Olimpiady i obiedzie, finaliści przystąpili do pisania testu – pierwszej części finału. Wyniki miały być ogłoszone w sobotę rano. Na dziesięciu najlepszych uczestników czekała wtedy kolejna część zmagań – egzamin ustny.


Niestety naszym kolegom nie udało się zakwalifikować do „najlepszej dziesiątki". Stanisław i Hubert zajęli kolejno 18. i 16. miejsce.
Debiut naszej szkoły w Olimpiadzie jest dużym sukcesem, zarówno dla placówki, jak i dla uczniów, którzy zajęli miejsca w „najlepszej dwudziestce” spośród ponad 200 uczestników z całej Polski.


W sobotę rano, po ogłoszeniu wyników Olimpiady,  „delegacja" naszego liceum miała przyjemność wziąć udział w spotkaniu z byłym prezydentem RP, Panem Lechem Wałęsą, jedynym polskim laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.





Tekst: Stanisław Witkowski, kl. IIIa