Zwiedzanie Muzeum Żołnierzy WyklętychWe wtorek 5 marca 2019 r. klasa II A wybrała się na wycieczkę do byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, w którym od niedawna funkcjonuje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Na miejscu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących historii tego obiektu.  Na uwagę zasługuje fakt, że w czasie II wojny światowej więzienie pełniło funkcje pomocnicze dla głównego niemieckiego więzienia znajdującego się na Pawiaku, dlatego osadzonymi przy ul. Rakowieckiej często byli więźniowie związani z polskim podziemiem niepodległościowym, jak np. Janusz Kusociński – reprezentant Polski oraz złoty medalista olimpijski w biegu na 10000 metrów.


W więziennych gmachach śmierć poniosło wielu ludzi, niektórzy umierali z wycieńczenia, innych z zimną krwią mordowano. Podczas zwiedzania naszą uwagę przykuł widok ściany, pod którą dokonywano egzekucji więźniów – nadal są w niej ślady po kulach. To tutaj byli zabijani po 1945 roku żołnierze antykomunistycznego podziemia. Pod mokotowską ścianą straceń pozbawiono życia m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i ppłk. Łukasza Cieplińskiego „Pługa”.


Przygotowywana główna ekspozycja muzeum jest olbrzymia, dlatego czas nie pozwolił nam, abyśmy zwiedzili wszystkie zabudowania dawnego więzienia, z pewnością jednak każdy z nas kiedyś tam powróci, aby znów poczuć klimat i poznać na nowo historię zlikwidowanego aresztu.Tekst: Emilia Matyjas, kl. II A