"Jan Paweł II - fundamenty demokracji"30 i 31 maja uczniowie z Publicznego Liceum im. bł. ks. Romana Archutowskiego uczestniczyli w konferencji zorganizowanej w związku z 40. rocznicą pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.


Pierwszego dnia udaliśmy się do siedziby Konferencji Episkopatu Polski pod opieką Pana Dyrektora Tomasza Kowalczyka. Spotkanie rozpoczął swoim przemówieniem p. Marcin Przeciszewski - prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Następnie rozpoczęła się pierwsza część wykładów. Mieliśmy okazję wysłuchać przemówienia kard. Stanisława Dziwisza na temat roli pielgrzymki papieża w wyzwalaniu Europy. Następnie swój wykład zaprezentował historyk - p. Andrzej Gajewski. Po godzinie spędzonej na ciekawych wykładach udaliśmy się na krótką przerwę, w trakcie której mogliśmy odprężyć się przy ciastkach i kawie.

Drugą część konferencji rozpoczęła ciekawa dyskusja na temat wpływu papieża na narody słowiańskie. Wzięli w niej udział ks. Marian Gavenda ze Słowacji, ks. Sehiej Dmitrew z Ukrainy i biskup Rimanstas Norvila z Litwy. Ta część konferencji uświadomiła nam, jak ogromną rolę odegrały pielgrzymki Jana Pawła II. Po dyskusji rozpoczęła się debata na temat „Rozwój oznacza poszerzenie ludzkiej wolności”, którą wygrali przedstawiciele UW. Debata była dla nas ciekawym doświadczeniem, obie strony przedstawiały swoje argumenty na wysokim poziomie. My jako publiczność pełniliśmy rolę piątego sędziego w ocenie wyników debaty.


Drugiego dnia opiekowała się nami p. Sylwia Kulawczuk. Najpierw wysłuchaliśmy p. Marka Jurka, który opowiadał o przesłaniu Jana Pawła II. Po wyjątkowo ciekawym przemówieniu udaliśmy się do sali obok, gdzie czekały na nas warsztaty prowadzone przez p. Przemysława Fenrycha. Podczas warsztatów zagraliśmy w grę, która uświadomiła wagę jedności i porozumienia między ludźmi.Tekst: Mikołaj Kubicki, kl. 1a