Wyjazd integracyjny klasy 1b

Dnia 12 września 2019 roku klasa Ib wyjechała na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 6.30 przed szkołą. Wszyscy uczestnicy przyszli punktualnie. Kierownik wycieczki, którym był nasz wychowawca, sprawdził obecność i uczniowie mogli spakować torby do luku bagażowego, po czym zajęli miejsca w autokarze. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godzinie 7.00. Kilka godzin później cała grupa znalazła się u podnóży Świętego Krzyża.

Wejście na szczyt zajęło nam 40 minut. Po czym udaliśmy się na Mszę świętą w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Następnie w towarzystwie pani przewodnik zwiedziliśmy klasztor. Opowiedziała nam ona wiele ciekawostek odnośnie miejsca, w którym się znaleźliśmy. Zapoznano nas z historią klasztoru i pokazano najciekawsze przedmioty. Tam także zjedliśmy pierwszy posiłek na naszej trasie. Następnie udaliśmy się na taras widokowy, z którego rozpościerał się widok na Góry Świętokrzyskie. Zorganizowano również wejście na Łysą Górę. Po nim cała grupa została przewieziona do domu wypoczynkowego, a było to około godziny 18.00. Wtedy podano obiadokolację. Na godzinę 19.00 przygotowano ognisko dla młodzieży. Wspólna zabawa trwała długo. Cisza nocna została ogłoszona na 23.00. Wtedy już uczniowie nie mogli opuszczać swoich pokoi. Tak minął pierwszy dzień.

Drugi dzień, 13 września, rozpoczął się śniadaniem o godzinie 7.30, po nim wszyscy sprawnie się spakowali, posprzątali pokoje i zanieśli bagaże do autokaru. Już o 8.30 zorganizowano zbiórkę, żeby wspólnie wyjechać do Krzemionek Opatowskich. Uczniowie tego dnia zobaczyli pierwsze, prymitywne kopalnie, w których wydobywano krzemień. Wycieczka stała się fantastyczną okazją do wzajemnego poznania się. Poza tym uczestnicy mogli podziwiać piękno górskiej przyrody. Następnie udaliśmy się do zakonu Cystersów, gdzie zostaliśmy ugoszczeni pierogami własnej roboty oraz szarlotką. Po posiłku jeden z zakonników oprowadził nas po zakonie, w którym się znajdowaliśmy. Ostatnim punktem programu było Muzeum Przyrody i Techniki “Ekomuzeum” im. Jana Pazdura. Zobaczyliśmy tam wygaszone zabytkowe piece, wystawę o prehistorycznych zwierzętach i roślinach oraz samochody firmy STAR. Autokar ruszył w drogę powrotną do domu o ustalonej godzinie.Trasa minęła wszystkim bardzo szybko. Wielu uczniów odpoczywało, inni śpiewali lub oglądali zrobione w czasie tych kilku dni zdjęcia. Na miejsce zbiórki, czyli plac szkolny, dotarli zmęczeni i szczęśliwi.

Tekst: Karolina Różycka, kl. 1b