Lekcja historii sztuki w Muzeum Narodowym18 września 2019 r. na zajęciach historii sztuki uczniowie klasy IIIa wybrali się z p. prof. Anną Radomską-Marczewską do Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach powtórzenia materiału przed maturą odwiedziliśmy Galerię Sztuki Średniowiecznej. Zajęcia miały charakter utrwalający naszą wiedzę. W dwuosobowych grupach odnajdywaliśmy na wystawie różne motywy i tematy ikonograficzne (takie jak np. Hodegetria czy Vir Dolorum), a także odszukiwaliśmy na obrazach poszczególnych świętych rozpoznając ich po różnych atrybutach. To zadanie dało nam dużo satysfakcji, gdyż okazało się, że część z nas jeszcze sporo pamięta z ikonografii.


Zbiory sztuki średniowiecznej z Muzeum Narodowego są jednymi z większych i bogatszych w Polsce. Nowością dla nas były informacje o przedstawieniach gotyckich Madonn na lwach rozpowszechnionych w XIV wieku szczególnie na terenie Śląska. W tych przedstawieniach lew pod stopami Matki Bożej symbolizuje grzech, nad którym zwycięstwo odnosi Maryja. Ciekawym też pod względem ikonograficznym był Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem, którego główną bohaterką jest Najświętsza Maria Panna, natomiast jednorożec na Jej kolanach symbolizuje dziewictwo. Anioł Gabriel w scenie zwiastowania przedstawiony jest jak dmie w myśliwski róg. Jednorożca w średniowieczu uważano za zwierzę niezwykle płochliwe, które tylko dziewica mogła schwytać. Także jednym z ciekawszych pod względem ikonograficznych przedstawień był oglądany przez nas Tryptyk Jerozolimski.


Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia Galerii Średniowiecznej w Muzeum Narodowym, a szczególnie tych których interesują zagadki i symbole ikonograficzne.