Konferencja naukowa XIX Dnia Papieskiego "Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje"15 października 2019 r. wraz z dyrektorem naszej szkoły panem Tomaszem Kowalczykiem uczniowie udali się na organizowaną przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia konferencję „Nadzieja chrześcijańska dzisiaj. Źródła i konsekwencje” pod auspicjami metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wieńczyła ona obchody XIX Dnia Papieskiego pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”, którego program w tym roku poświęcony był misji i przesłaniu I pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.


Po Mszy Świętej w Kościele Seminaryjnym św. Józefa, którą celebrował ks. kard. Nycz, uczniowie udali się na Zamek Królewski. Konferencję rozpoczął metropolita warszawski, po czym uczestników w imieniu organizatora powitał prezes fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk.

Pierwszy panel dyskusyjny nosił tytuł „Chrześcijaństwo jako źródło nadziei dla współczesnego świata”. Wykłady wstępne wygłosili ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie oraz prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dalszej dyskusji udział wzięli: ks. prof. Marek Jagodziński (Katolicki Uniwersytet Lubelski), o. prof. Jarosław Kupczak OP (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie) oraz prof. Agnieszka Nogal (Uniwersytet Warszawski). Za prowadzenie panelu odpowiedzialny był dr hab. Paweł Skibiński (Centrum Myśli Jana Pawła II).

Na konferencji uczniowie znaleźli odpowiedzi na takie pytania jak: Co ogranicza nadzieję we współczesnym świecie?, Dlaczego Jan Paweł II jest papieżem nadziei? Dowiedzieli się także m.in. jak kształtowało się na przestrzeni wieków pojęcie nadziei oraz jak doszło do dzisiejszej formy.

Po wygłoszeniu prelekcji oraz komentarzy przez zaproszonych gości swoje pytania mieli szansę zadać uczestnicy. Na najciekawsze z nich odpowiedzieli prelegenci. Po zakończonych wykładach dyrektor zaprosił uczniów na pizzę, przy której licealiści mieli okazję na dyskusję o konferencji.  

Jakie zdanie o konferencji mieli uczniowie naszej szkoły?

Wykłady były bardzo ciekawe. Dostarczona został ogromna dawka wiedzy, która chyba dała mi do myślenia. Na pewno nie żałuję, że w nich uczestniczyłem.
Podobało mi się wystąpienie prof. Szlachty, który w sposób bardzo dokładny podkreślił wady systemów prawa pozytywnego nieopartych na prawie naturalnym lub wartościach istotnych dla naszej cywilizacji.
Krytyka marksizmu niestety nie spełniła moich oczekiwań, gdyż była jednostronna i brakowało w niej podkreślenia jego zalet i związków z chrześcijaństwem.
Było to dla mnie bardzo ciekawe przeżycie. Interesujące było usłyszeć różne opinie na temat sensu życia, religii i nadziei. Każdy z prelegentów inaczej przedstawił swoje stanowisko.


alt

alt

alt

alt


Program oraz transmisja z całości konferencji dostępne są na stronie:
https://liblink.pl/h88MntVIwA oraz https://liblink.pl/vhTnE6Q03L

(ekai.pl; dzielo.pl)Oprac: Justyna Mędrzycka, Dominika Perkowska, kl. IIIa