"Projekt Łączka" - sprawozdanie z pierwszych warsztatów7 listopada odbyły się pierwsze warsztaty „Projektu Łączka” pod tytułem „Jak nakręcić film?”. Projekt ma na celu poszerzanie wiedzy współczesnej młodzieży na temat poszukiwań i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych. Na koniec projektu zadaniem każdej ze szkół będzie nakręcenie podsumowującej program krótkiej etiudy filmowej.


Ze szkoły wyruszyliśmy o godzinie 10:00. Pojechaliśmy do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN – właśnie tam odbywały się warsztaty. Nasi opiekunowie od razu udali się na inne zajęcia, a my zostaliśmy skierowani do przygotowanej dla nas sali. Na początku wysłuchaliśmy serii krótkich instrukcji: jak przeprowadzać wywiad i jak nakręcić film dokumentalny. Obejrzeliśmy też kilka przykładowych materiałów, na podstawie których prowadzący powiedzieli nam, jak powinien wyglądać dobrze zrobiony dokument. Następnie zostaliśmy podzieleni na grupy. Zadaniem każdego z nas było przeprowadzenie krótkiego wywiadu z drugą osobą. Potem na podstawie uzyskanych informacji musieliśmy opowiedzieć ciekawą historię z życia osoby, z którą przeprowadzaliśmy wywiad. Choć nie każdemu udało to się zrobić w pełni poprawnie, wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenie zostaliśmy podzieleni na kilka grup. Zadaniem każdej z nich było ułożenie historii z kilku niepowiązanych ze sobą zdjęć. Na początku było to bardzo trudne, ale po pewnym czasie każdej grupie udało się ułożyć swoją opowieść.


Myślę, że wszyscy uczestnicy wiele nauczyli się o technice kręcenia filmu dokumentalnego. A przy okazji mieliśmy dużo zabawy. Jedno jest pewne – warsztaty te pomogą nam w nakręceniu etiudy filmowej podsumowującej projekt.


Tekst: Krzysztof Soja, kl. 1a