"36 x Rembrandt"

W czwartek 7 listopada 2019 roku uczniowie z klas IIa i IIIa realizujący historię sztuki w zakresie rozszerzonym wraz z prof. Anną Radomską-Marczewską wybrali się na wystawę pod tytułem „36 x Rembrandt” pokazywaną w Zamku Królewskim w Warszawie. Wystawa ta została zorganizowana w celu upamiętnienia 350. rocznicy śmierci holenderskiego malarza doby baroku. Uczniowie mieli możliwość na żywo podziwiać dzieła XVI-wiecznego artysty.

Wśród prezentowanych prac znajdowały się przede wszystkim dwa obrazy „Dziewczyna w ramię obrazu” oraz „Uczony przy pulpicie”. Obrazy te zrobiły na uczniach ogromne wrażenie. Postacie przedstawione na nich sprawiały wrażenie trójwymiarowych.  Na pierwszym obrazie ukazana była młoda kobieta, stojąca w czarnej ramie. Wystawia ona rękę poza ramę obrazu, co sprawiało wrażenie, jakby wychodziła z dzieła do świata realnego. Drugi obraz natomiast przedstawia uczonego, który pracuje w swojej pracowni. Na tym obrazie Rembrandt wprowadził element trójwymiarowości poprzez sposób w jaki narysował książkę. W dalszej części wystawy uczniowie mieli możliwość obejrzeć grafiki (gł. akwaforty) oraz szkice artysty. Przedstawiały one kobiety, starców, uczonych, autoportrety oraz wizerunki osób z otoczenia Rembrandta. Na wystawie także można było obejrzeć dzieła innych twórców, którzy na przestrzeni wieków kopiowali dzieła słynnego malarza. Jednak obrazy te znacząco różniły się od oryginałów. Możliwość zobaczenia prac artysty uważanego za jednego za najwybitniejszych na świecie, była cennym doświadczeniem. Prace Rembrandta wydawały się wyjątkowo realne.  Myślę, że wszyscy uczniowie skorzystali na tej wycieczce.

Tekst: Magdalena Gorczyca, kl. II A