Lekcja savoir-vivre'u

Szkoła to miejsce, gdzie uczniowie zdobywają wiedzę, która najczęściej kojarzy się z konkretną nauką – geografią, fizyką, chemią. Dobrze jest, jeśli wychodząc z murów szkolnych, zabiorą także te umiejętności, które bezpośrednio nie wynikają z procesu lekcyjnego. W takiej właśnie wyjątkowej lekcji brali udział maturzyści w czwartek 30 stycznia. Przez prawie dwie godziny zagłębiali się w tajniki savoir-vivre’u, który jest znajomością obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych funkcjonujących w danej grupie.

Pod okiem specjalisty poznawali zasady zachowania się w wybranych sytuacjach, w rodzinie, na przyjęciu, na studniówce. Podczas zajęć szczególny nacisk został położony na nakrywanie i podawanie do stołu przy śniadaniu, obiedzie czy spotkaniu w gronie przyjaciół, a także na sposoby jedzenia i picia. Nie zabrakło też informacji dotyczących wyglądu, postawy i dress code’u.

Czy po takiej lekcji powinien się odbyć sprawdzian pisemny lub chociażby kartkówka? Najbliższy test za kilka dni – to przecież studniówka.