List do rodziców - grudzień 2017 r.Okres Adwentu, który dziś na nowo rozpoczynamy, przywraca nam perspektywę nadziei, nadziei, która nie zawodzi, ponieważ opiera się na Słowie Bożym. Nadzieja ta nie zawodzi, bo Pan nigdy nie zawodzi! On jest wierny!

Adwent 2017, Ojciec Święty Franciszek


Szanowni Państwo,


Ojciec Święty na czas Adwentu kieruje do nas słowa o nadziei. Wskazuje też patronkę tej nadziei. Wzorem takiej postawy duchowej, tego sposobu bycia i podążania drogą życia jest Maryja Panna. Prosta wiejska dziewczyna, która nosi w sercu całą nadzieję Boga! W jej łonie nadzieja Boga przyjęła ciało, stała się człowiekiem, stała się historią: Jezusem Chrystusem. Jej Magnificat jest kantykiem wędrującego Ludu Bożego, wszystkich ludzi, którzy pokładają nadzieję w Bogu, w moc Jego miłosierdzia. Dajmy się Jej prowadzić w tym czasie oczekiwania i aktywnego czuwania, bo Ona jest matką, wie jak nas prowadzić!


Sejm. 31 października 2017 r. licealiści realizujący przedmioty humanistyczne w zakresie rozszerzonym udali się na konferencję do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zorganizowaną przez Instytut Chrześcijańsko-Narodowy. Całemu spotkaniu przewodniczył były marszałek tej instytucji, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, p. Marek Jurek.

Pawiak. Na początku listopada klasy pierwsze liceum – zgodnie z tradycją naszej szkoły – udały się na Pawiak. Dzień poświęcony patronowi szkoły rozpoczął się Mszą św. w intencji wszystkich ofiar II wojny światowej. Następnie uczniowie zwiedzili muzeum pod opieką przewodnika. Licealiści mieli okazję zobaczyć warunki, w jakich przebywali więźniowie, wysłuchać grypsów oraz obejrzeć liczne eksponaty zgromadzone na wystawie. Klasa 1A po zwiedzaniu Pawiaka udała się na al. Szucha do Muzeum Walki i Męczeństwa, natomiast klasy 1B i 1C pojechały na Stare Powązki.

Muzeum Powstania Warszawskiego. 30 listopada 2017 r. uczniowie klasy trzeciej gimnazjum w ramach lekcji języka polskiego zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Na początku uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi wiadomościami na temat II wojny światowej przy „bijącym sercu miasta”. Następnie wszyscy zwiedzili ekspozycję muzeum. Gimnazjaliści obejrzeli m.in. opaski powstańcze, mundury, broń, protokoły z sekcji zwłok, replikę Liberatora oraz zasobniki. Duże wrażenie wywarł na nich krótkometrażowy film „Miasto ruin” przedstawiający zburzoną i wyludnioną Warszawę. Ostatnim punktem zwiedzania było przejście zrekonstruowanym kanałem.

Wystawa o Stefanie Korbońskim. W ostatni piątek w naszym liceum została otwarta wystawa o Stefanie Korbońskim – ostatnim przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystej inauguracji dokonali członkowie rodziny oraz przedstawiciele im. Fundacji Stefana Korbońskiego – p. Piotr Szymczak, p. Agnieszka Bogucka i Anna Komorowska-Sławiec. Odsłonięcie wystawy zostało poprzedzone projekcją filmu dokumentalnego o ostatnim przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego i jego żonie p. Zofii Korbońskiej oraz wspomnieniami zaproszonych gości.

Strefa Aktywnej Młodzieży. Od początku tego roku szkolnego uczniowie klas pierwszych liceum brali udział w projekcie „Strefa Aktywnej Młodzieży”. Dziś, tj. 13 grudnia, odbył się Kongres Aktywnej Młodzieży. Uczniowie podsumowali dotychczasowe działania i zaprezentowali przygotowane przez siebie projekty, które powstały z myślą o społeczności szkolnej.

Teatr. Wieczorne wyjścia do teatru i filharmonii stają się dobrą tradycją naszego liceum. 14 listopada klasa 2A udała się do Filharmonii Narodowej na koncert kameralny „Kijowskich Solistów”. Dzień później maturzyści obejrzeli w Teatrze Muzycznym Roma „Pilotów” – musical inspirowany wydarzeniami historycznymi z lat 30. i 40. ubiegłego wieku, związanymi przede wszystkim z bitwą o Anglię. 21 października maturzyści realizujący język polski w zakresie rozszerzonym wybrali się do Teatru Dramatycznego na „Madame” – sceniczną adaptację powieści Antoniego Libery. 22 października klasa 2A w Teatrze Ateneum obejrzała „Kandyda” – przedstawienie stworzone na podstawie powiastki filozoficznej Woltera. I wreszcie 6 grudnia klasa 2B zobaczyła „Mistrza i Małgorzatę” – najbardziej znaną powieść Michaiła Bułhakowa w wersji teatralnej.

Kino. Uczniowie naszych szkół równie chętnie wychodzą do kina. Klasy 1B i 2A obejrzały na początku grudnia film „Najlepszy” – historię inspirowaną życiem Jerzego Górskiego. Klasa trzecia gimnazjum wybrała się na klasykę kryminału w filmowej odsłonie. Gimnazjaliści obejrzeli ekranizację słynnej powieści Agathy Christie „Morderstwo w Orient Expressie”.

Piłka ręczna. W dniach 13-15 listopada 2017 r. w hali CRS przy ul. Lindego odbyły się zawody szkół średnich w piłce ręcznej. Rywalizacja odbywała się w kategoriach dziewcząt i chłopców z podziałem na dwie grupy. Dziewczęta reprezentujące Liceum Archutowskiego okazały się rewelacją turnieju zajmując drugie miejsce w grupie.

Próbne matury i egzaminy maturalne. Zakończyły się już próbne matury oraz próbne egzaminy gimnazjalne. Na tę chwilę wstępne wyniki pokazują, że przed naszymi uczniami jeszcze bardzo dużo wytężonej pracy.

Adwentowy Dzień Skupienia. Zgodnie z tradycją i katolickim charakterem naszych szkół w okresie przed świętami Bożego Narodzenia organizujemy, w ramach obowiązkowych zajęć lekcyjnych, Adwentowy Dzień Skupienia. Odbędzie się on 14 grudnia. W tym roku pragniemy, oprócz spotkania modlitewnego, obejrzeć w jednym z kin warszawskich film pt. „Sprawa Chrystusa”. Po projekcji odbędzie się spotkanie z  biblistą - siostrą dr Judytą Pudełko.

Pomagamy innym. Tak jak w ubiegłym roku trwa akcja zbiórki plastikowych korków na rzecz osób potrzebujących. Korki po napojach, płynach do prania, kremach itp. przekazujemy stowarzyszeniu Dom Rodzina Człowiek.

Ogólnopolska świąteczna akcja „Rodacy - Bohaterom”. Już po raz kolejny przygotowywane są paczki żywnościowe na święta Bożego Narodzenia dla Polaków-Kombatantów żyjących w trudnych warunkach materialnych na dawnych polskich Kresach (obecnych terenach Białorusi, Ukrainy, Litwy). Akcję organizuje Stowarzyszenie Odra-Niemen. Osobą koordynującą szkolną akcję zbierania paczek jest p. Anna Radomska-Marczewska.

Miłosierdzie jest jedno. Tak brzmi tegoroczne hasło Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Samorząd uczniowski będzie rozprowadzać podczas dzisiejszego spotkania świece Caritas, a dochód uzyskany z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Oprócz tego część uczniów przygotowała świąteczne wypieki, z których dochód zostanie przeznaczony na Fundację Świętego Mikołaja.

Szlachetna paczka. Czas Bożego Narodzenia w szczególny sposób uaktywnia dobroć naszych serc. W ostatni poniedziałek klasa II B otrzymała specjalne podziękowanie z fundacji Szlachetna Paczka za przygotowane produkty dla jednej z potrzebujących rodzin. Oby jak najwięcej tego typu dzieł wśród naszych podopiecznych!

Wigilia szkolna. W piątek 22 grudnia wszyscy uczniowie i pracownicy szkół spotkają się na  szkolnej Wigilii. Rozpocznie się ona Eucharystią w kaplicy Domu Rekolekcyjno-Formacyjnego o godz. 10.00, a po niej nastąpi dzielenie się  opłatkiem. Po wspólnym kolędowaniu zasiądziemy razem do wigilijnego stołu. Uczniowie wracają do szkoły 2 stycznia (we wtorek).

Orszak III Króli. Jak co roku uczniowie naszych szkół włączają się jako wolontariusze w przygotowanie warszawskiego Orszaku III Króli. Podczas przejścia Orszaku uczniowie będą rozdawali śpiewniki z kolędami i królewskie korony. Koordynatorem akcji w naszych szkołach jest
p. Krzysztof Pietrasik.

Sekretariat w ferie. Podczas szkolnych ferii zimowych sekretariat szkoły będzie czynny w następujących terminach: 15-18 stycznia w godz. 9.00-12.00 i 22-26 stycznia w godz.9.00-15.00. Prosimy, aby wszystkie ważne sprawy szkolne uregulować w sekretariacie do ferii zimowych.


Serdecznie dziękujemy Państwu za obecność na dzisiejszym zebraniu,

a na następne zapraszamy 21 marca 2018 r.


Artur Fijałkowski                                                            Tomasz Kowalczyk

(zastępca dyrektora ZSK na Bielanach)                                (dyrektor ZSK na Bielanach)


Warszawa, 13 grudnia 2017 r.