We wtorek 5 grudnia 2023 r. w Collegium Intermarium miał miejsce jeden z ważniejszych etapów Festiwalu Nauki Klasycznej, czyli debata oksfordzka uczniów szkół średnich.
Archutowskiego reprezentowała drużyna w składzie: Sonia Świderska (II A), Jakub Pabjańczyk (III A), Tomasz Diłanian (III A), Eliza Nowakowska (II A), Julia Bartosiewicz (II A) i Dawid Olszewski (II A).
Naszymi oponentami w debacie, której teza brzmiała: “Przedmiot przysposobienie obronne powinien zostać przywrócony do programu nauczania szkół ponadpodstawowych”, była reprezentacja uczniów szkół średnich z Tomaszowa Mazowieckiego (propozycja). Sędziowali dr hab. Paweł Gondek (KUL, IBE, CI) oraz Wioleta Kamińska (CI), zaś funkcję marszałka pełnił Arkadiusz Robaczewski (CI).
Jak napisali organizatorzy na swojej stronie internetowej:
“Debata miała żywy przebieg, uczestnicy skwapliwie korzystali z prawa zadawania pytań adwersarzom oraz z prawa ad vocem. Dyskutanci wykazali się przy tym ponadprzeciętną kulturą osobistą, co uwidaczniało się w rzadko dziś spotykanym, pełnym szacunku sposobem zwracania się do przeciwników […] przedstawiali swoją argumentację, odwołując się m.in do rzeczywistości polskiej szkoły, do sytuacji międzynarodowej i geopolitycznej, do geograficznego położenia Polski, do stanu państwa i do naszych sojuszy militarnych, a także do kontekstu historycznego i geopolitycznego”.
Zwycięzcą debaty w kategorii indywidulanej został uczeń Archutowskiego Tomasz Diłanian, który jako nagrodę otrzymał laptop, smartwatch oraz indeks uczelni, wyróżniona również została inna nasza uczennica, Julia Bartosiewicz. Niestety w ogólnym rozrachunku reprezentacja Archutowskiego przegrała całą konfrontację na punkty.
Na Festiwal Edukacji Klasycznej, w ramach którego odbyła się debata oksfordzka, składają się konwersatoria wprowadzające w zagadnienie kultury klasycznej, znaczenia wielkich tekstów, oraz praktycznego znaczenia klasycznego wykształcenia we współczesnym świecie. Festiwal był realizowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki – Społeczna Odpowiedzialność Nauki.
Fot. Collegium Intermarium